Zápisky
Digitální a informační agentura
11. 09. 2022 Ondřej Profant
Digitální transformace Česka konečně startuje. Nejedná se o nějaký jeden nový informační systém, přejmenování jedné pozice či něco podobného. Jedná se o opravdovou institucionální změnu na základě zkušeností od nás i ze zahraničí.
Podpora pirátské kandidátní listiny na Praze 8
07. 09. 2022 Ondřej Profant
V nadcházejících komunálních volbách 23. a 24. září jsem se rozhodl podpořit pirátskou kandidátní listinu na Praze 8, na které kandiduji z desátého místa. Má úloha garanta pro oblast IT spočívá především v odborné podpoře našich zastupitelů a kandidátů za účelem zlepšení transparence, komunikace a vnitřního fungování zastupitelstva a úřadu městské části.
Zákulisí vládní agendy a chipy
10. 07. 2022 Ondřej Profant
Vláda stojí na pomyslném vrcholu hiearchie výkonné moci našeho státu. Občas se i dočteme, že naši zemi “řídí”. Z medií se ale dozvídáme jen o velmi malé části její činnosti. Pojďme se podívat, co se skrývá v zákulisí vlády, zejména v oblasti evropské agendy.
Bankovní identita není všespásná
07. 07. 2022 Ondřej Profant
Soukromoprávní identity umožňující přístup ke službám egovernmentu znamenají významný posun pro digitalizaci státu. Přesto je jejich používání i vinou legislativních překážek stále nedokonalé.
Význam Pirátů ve vládě
05. 06. 2022 Ondřej Profant
“Mají vůbec Piráti ve vládě význam?” Tuto otázku jsem po volbách slyšel často a vlastně jsem ji kladl i sám sobě. Dnes jsem schopen říct, že mají. A že je dobře, že jsme se rozhodli na nabídku vstupu do vlády přistoupit.
Ceny Velkého bratra opět připomněly důležitost ochrany soukromí
26. 03. 2022 Ondřej Profant
Zúčastnil jsem se sedmnáctého ročníku Cen Velkého bratra, jejichž vyhlášení se pravidelně účastním. Předání těchto anticen v oblasti porušování ochrany soukromí vyhlašuje nevládní organizace Iuridicum Remedium ve spolupráci s odborníky na digitální práva a ochranu osobních údajů a dat.
Odpovědí na Putinovu agresi je užší evropská spolupráce
19. 03. 2022 Ondřej Profant
Putinova invaze na Ukrajinu uvrhla Evropu na pokraj rozsáhlého válečného konfliktu, kvůli kterému už dnes trpí miliony lidí. Agresorovi je však potřeba čelit. Společně jako jednotná Evropa, která se nezalekne ruských výhružek ani násilí.
Zápisky ze služební cesty v Izraeli
06. 03. 2022 Ondřej Profant
Ve dnech 27. 2. až 3. 3. jsem se vypravil na služební cestu do Izraele, kde jsem zastupoval vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Měl jsem příležitost se blíže seznámit s izraelským přístupem k egovernmentu a vývoji nových technologií, včetně velmi inspirativních příkladů spolupráce mezi státními složkami a neziskovým či soukromým sektorem.
Digitální peněženka: Cesta ke snadnému využití digitálních služeb
25. 02. 2022 Ondřej Profant
Čeká nás zavedení tzv. Evropské digitální peněženky. Co vše bude umět a na co se můžeme těšit? Na to samé, co umí běžná peněženka, jen bude vše rychlejší a pohodlnější. Kromě platební karty do ní bude možné nahrát i různé průkazy a kartičky. Vše budeme mít hezky pohromadě. Díky ní nejen pohodlně zaplatíme, ale získáme i své benefity při nákupech nebo se identifikujeme třeba při silniční kontrole.
Odsouzení ruské invaze na Ukrajinu
24. 02. 2022 Ondřej Profant
Ukrajina byla napadena Ruskem a začalo krveprolití, které si teď nejspíš ani neumíme představit.
30 let internetu v České republice
10. 02. 2022 Ondřej Profant
Vystoupil jsem na konferenci sdružení CESNET “30 let internetu v České republice”. Na konferenci se vzpomínalo na začátky internetu, probíral se jeho dosavadní vývoj a došlo i na zamyšlení nad další digitální budoucností. Zdravici zaslal i “otec internetu” Vint Cerf.
Volby jsou tu! Pojďme vrátit ČR její budoucnost
07. 10. 2021 Ondřej Profant
Jsou to již čtyři roky od doby, kdy jsem byl zvolen poslancem. Jedná se o nesmírně cennou životní zkušenost, stejně jako tři roky, které jsem předtím strávil v komunální politice největší české samosprávy. Letos se o vaši přízeň ucházím znovu na společné kandidátní listině Pirátů a Starostů.
Digitální revoluce - co nás čeká v příštích letech
24. 09. 2021 Bára Soukupová
Legislativa týkající se digitalizace a eGovernmentu doznala v uplynulém období revolučních změn. Byla schválena pětice digitalizačních zákonů, které zcela změnily paradigma eGovernmentu v Česku.
Vláda dostala Českou poštu do závažných finančních problémů. Dramatickou situaci jsem řešil s jejím generálním ředitelem.
24. 09. 2021 Ondřej Profant
Státní podnik Česká pošta čelí závažným finančním problémům a chystá rozsáhlou reorganizaci. Chybí mu jasná strategie, moderní možnosti řízení a navíc funguje ve značné nejistotě. Tento podnik si musel vzít významný komerční úvěr na více než 5 miliard Kč, který ho stojí na úrocích a dalších nákladech 100 milionů Kč ročně. Podpory ze strany Ministerstva vnitra či financí se nedočkal a tak vypsal výběrové řízení na outsourcing některých svých služeb. Během posledního měsíce nás rovněž kontaktovala celá řada znepokojených zaměstnanců pošty. Z tohoto důvodu jsem se společně s našim analytikem Januszem Koniecznym setkal s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem, abychom současnou situaci pošty podrobně vyhodnotili a pokusili se najít řešení.
Mé výroky z Pragu Pride - Nevhodná slova, avšak jasná snaha upozornit na asociální zákon ve sněmovně či nerovnosti v zastoupení žen
09. 06. 2021 Ondřej Profant
Chápu, že můj výrok o poslancích inklinujících k fašismu vzbudil mnoho reakcí a mrzí mě to. Pokusím se vysvětlit, co mě k tomuto tvrdému vyjádření vedlo, i když uznávám, že šlo věc komentovat s výrazně chladnější hlavou. Když si projdete mé výroky za poslední roky, tak uznáte, že s obdobnými slovy šetřím.
Digitalizace zdravotnictví
09. 06. 2021 Bára Soukupová
Propojená, ale maximálně zabezpečená data o pacientech a jejich zdravotním stavu, lékařích, zákrocích a zdravotních zařízeních v zájmu lepší zdravotní péče. To je vize Pirátů a Starostů pro další volební období. Jak ji dosáhnout a jak do ni zapadá právě schvalovaný zákon o elektronizaci zdravotnictví?
Digitální COVID certifikát EU
09. 06. 2021 Ondřej Profant
Vláda sama uznala, že její první legislativní předklad covid pasu je špatný, a tak ho raději stáhla. Ani 2. verze vládního návrhu zákona nebyla o mnoho lepší, proto jsme ji 9. června na půdě sněmovny nepodpořili. Podle nás není takový návrh totiž vůbec potřebný.
REACT EU: Další selhání vlády, tentokrát snad s dobrým koncem
05. 06. 2021 Ondřej Profant
Těžce zkoušený systém zdravotnictví v ČR dostal další ránu. Ředitelé nemocnic se v oficiálních pokynech ministerstva dočetli, že pokud chtějí evropské dotace na obnovu, tak mají trénovat dvojklik. Naštěstí to vypadá, že věc bude mít dobrý konec. Jak to tedy bylo?
K čemu je vlastně občanka a co v ní má být?
10. 05. 2021 Ondřej Profant
K čemu nám slouží občanský průkaz a co v něm má být uvedeno? Měly by tam zůstat akademické tituly? Přidáme tam i barvu očí a vlasů? Tělesnou výšku? Nebo bychom občanky měli rovnou zrušit po vzoru Velké Británie?
Zpráva o transparentnosti leden 2021 - březen 2021
12. 04. 2021 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období leden až březen 2021. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Bezpečnostní USB klíče: Rozumné řešení elektronického ověření
27. 03. 2021 Ondřej Profant
Pro rozvoj jakýchkoliv digitálních služeb je potřeba zvolit vhodné a bezpečné prostředky pro elektronické ověření identity. FIDO2 USB klíče jsou dobrým řešením, které kromě ochrany nabízí i přístup ke službám českého egovernmentu.
Národní plán obnovy: Inspirace z Francie a Slovenska
22. 03. 2021 Ondřej Profant
Příprava plánu na čerpání 180 miliard Kč z EU nabírá zpoždění. Svoláváme mimořádnou schůzi Sněmovny a chceme dokument připomínkovat. Inspiraci čerpáme i ze zahraničí.
Jak jsem se stal virtuálním
24. 02. 2021 Ondřej Profant
Zaujmout mladší generaci s odbornými politickými tématy je náročné, ačkoliv se častokrát přímo dotýkají jejich práce, studia nebo zájmů. Rozhodl jsem proto vydat se na internet se svým novým virtuálním avatarem, se kterým jsem spustil vzdělávací kanál na YouTube a plánuji i streamovat na Twitchi.
Pirátské primární volby
14. 02. 2021 Ondřej Profant
U Pirátů o stranických funkcích a nominacích spolurozhodují rovným hlasem všichni členové v našich primárních volbách. Každý člen se tak podílí na směřování strany. Tím se odlišujeme od našich politických konkurentů, kteří si s vnitrostranickou demokracií moc hlavu nelámou.
Proč jsem nepodpořil prodloužení nouzového stavu?
24. 01. 2021 Ondřej Profant
Pandemická situace je i nadále velmi vážná. Stejně tak je ale zřejmé, že vláda řízení pandemie nezvládá. Ať už jde o pomoc podnikatelům, testování rizikových skupin, trasování kontaktů nebo nejnověji o koordinaci očkování.
Jak selhala registrace očkování
17. 01. 2021 Ondřej Profant
Konečně jsme se dočkali světla na konci dlouhého pandemického tunelu - distribuce vakcíny. Opravdového způsobu jak vrátit naše životy do normálu. Avšak i tento nadějný okamžik provází naprosté selhání vlády.
Zpráva o transparentnosti říjen 2020 - prosinec 2020
08. 01. 2021 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období říjen až prosinec 2020. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Prvotní verze Katalogu služeb je od ideálu daleko, ve vládě bují resortismus
15. 12. 2020 Bára Soukupová
Když byl před více než rokem schválen Sněmovnou Zákon o právu na digitální služby, bylo jako první mezník digitalizace označeno sestavení Katalogu služeb. V meziresortním připomínkovém řízení se minulý týden objevila jeho první verze.
Eshop na dálniční známky aneb Jak nedělat egovernment
12. 12. 2020 Ondřej Profant
Eshop na dálniční známky vyvolal vášně už na začátku roku, kdy byla zrušena původní zakázka na jeho realizaci. Problémy s eshopem ale vyvrcholily s jeho oficálním spuštěním, které doprovázala řada technických selhání způsobených špatnými rozhodnutími.
Otevřená města a jejich přínos
30. 11. 2020 Ondřej Profant
Spolek Otevřená města, který sdružuje obce, města a městské části, za svou krátkou existenci prokázal, že spolupráce za účelem kvalitní digitalizace a zlepšení transparentnosti má smysl a je o ni zájem. Velký přínos navíc spočívá v maximálním důrazu na otevřenost poskytovaných řešení.
Není podpis jako podpis
19. 11. 2020 Martin Archalous
Když se řekne elektronický podpis, většina lidí si představí šifry a zaručené certifikáty. Ale elektronických podpisů máme několik typů, nebo spíše řekněme úrovní.
Data a pandemie
04. 11. 2020 Bára Soukupová
Pandemie koronaviru nepochybně změní svět v mnoha ohledech. Nejen v Česku bude milníkem v možnostech práce z domova, distančním vzdělávání, digitalizaci a mnoha dalších oblastech. Významný posun také způsobí v oblasti chápání dat, jejich zveřejňování a obecně politiky postavené na datech.
Piráti dali vládě jasné mantinely
02. 11. 2020 Ondřej Profant
Vláda požádala sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 3. prosince. Piráti si uvědomují, že situace je vážná, avšak naše zkušenosti s vládou jsou tragické. Vláda v srpnu věděla, že v září jsou třeba opatření a ta samá vláda se rozhodla opatření nezavést. Tím zapříčinila dnešní situaci, kdy umírají stovky lidí s covidem denně.
Zpráva o transparentnosti červenec 2020 - září 2020
21. 10. 2020 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období červenec až září 2020. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Vláda nás ohrozila vědomě
14. 10. 2020 Ondřej Profant
Vláda měla jasná data. Věděla co se stane stejně dobře jako teď ví, co se bude dít v následujících týdnech. Avšak místo přiměřených opatření se utápěla v nesmyslných hádkách a mediálních obratech.
Vláda tvoří zákony na koleně a stav digitalizace tomu odpovídá
06. 10. 2020 Ondřej Profant
Politika musí být založena na faktech, datech a názorech expertů. U nás se to bohužel neděje. Nedávný průzkum vlády ukázal, že většina dopadových analýz (tzv. RIA) vzniká v rozporu s dobrou praxí. To se projevuje i v neutěšeném stavu digitalizace státní správy, na který pravidelně upozorňuje NKÚ.
Video: V Tranzu - Konec povinných sterilizací?
30. 09. 2020 Ondřej Profant
V rámci projednávání novely zákona o matrikách předkládám pozměňovací návrh, který ruší povinnost podstoupit kastraci pro dosažení úřední změny pohlaví. Tato praxe je přitom požadovaná už pouze v několika evropských státech, je kritizovaná lidskoprávními organizacemi a odsouzená Evropským soudem pro lidská práva. Nejen o tom jsem mluvil v talkshow V Tranzu, prvním českým talkshow o trans tématech.
eRouška 2,0
18. 09. 2020 Ondřej Profant
Dnes vyšla nová verze aplikace eRouška. Jedná se o prostředek, který nám všem může pomoci normálně žít i v době probíhající pandemie. Poslouží k včasnému varování při zachování vysoké míry soukromí. Navíc je opensource.
Cyklistika ve městech
16. 09. 2020 Ondřej ProfantKolo ve městech vzbuzuje silné emoce. U některých pozitivní, u některých negativní. Pojďme si rozebrat, proč nás tak dražďí a čím narušuje status quo.
Zvládla státní správa home office při koronakrizi?
21. 08. 2020 Ondřej Profant
Koronavirová krize přinesla i několik nečekaných důsledků. Jedním z nich bylo, že si spousta lidí i firem „nedobrovolně“ vyzkoušela práci z domova. Zajímalo mě, jak si v porovnání s firmami vedla naše státní správa. Napsal jsem proto dopis několika úřadům a pro porovnání i pár malým a středním firmám. Některé úřady se nové situaci efektivně přizpůsobily, u jiných nedošlo k téměř žádné změně.
Masové sledování: Počátky digitální totality
19. 08. 2020 Ondřej Profant
V posledních letech jsme vzhledem k vývoji nových technologií svědky rostoucího a zrychlujícího trendu rozšiřování masového sledování a jeho různých prostředků. Děsivé představy autorů vědecké či společenské fikce už dávno nejsou jen varováním před hrozícím nebezpečím. Nebezpečí je dnes už skutečné a žijeme v něm všichni.
Centrální nákup v Rakousku
11. 08. 2020 Ondřej Profant
Veřejné zakázky v Česku trápí přebujelá administrativa a nízká transparentnost. Přitom rozumná řešení státních nákupů existují a nemusíme ani chodit daleko – v Rakousku třeba funguje tzv. centrální zadavatel.
Pozitivní příběhy koronavirové epidemie
04. 08. 2020 Ondřej Profant
V uplynulých měsících zažila naše země největší krizi v novodobých dějinách. Téměř ze dne na den jsme byli nuceni změnit náš způsob života. Nemohli jsme se vidět se svými nejbližšími a asi každý z nás se v nějakou chvíli bál o svoje zdraví. Přesto se však v této době našla spousta lidí a institucí, kteří tuto krizi zvládli a udělali i něco navíc. Vybral jsem několik příkladů, ale poděkování jde všem aktivním a odpovědným občanům.
Zpráva o transparentnosti duben 2020 - červen 2020
27. 07. 2020 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období duben až červen 2020. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
GDPR vs. CLOUD Act
15. 07. 2020 Ondřej Profant
V souvislosti s vyhláškou k používání cloudu ve státní správě, kterou nyní připravuje NÚKIB, se opět otevírá otázka bezpečnosti dat na úložištích amerických firem. A to i v případě, že se tato úložiště fyzicky nacházejí v EU. Podle americké legislativy (tzv. CLOUD Act) totiž v odůvodněných případech musí americké firmy tato data vládě vydat. Taková praxe se ale dostává do ostrého rozporu s nařízením GDPR, které chrání soukromí evropských občanů.
Aaron Swartz a další hrdinové digitálního věku
07. 07. 2020 Ondřej Profant
Svoboda informací je pro zdravý vývoj demokratické společnosti naprosto nezbytným prvkem. Na příkladech autoritářských režimů, které za účelem upevnění své moci nadužívají cenzorní nástroje, vidíme zásadní deficit v této oblasti tolik potřebné pro rozvoj občanské angažovanosti. Nesmíme ale podléhat iluzi toho, že v západních demokraciích v tomto ohledu nedochází k žádnému bezpráví. Kam až může zajít snaha vynucovat kopírovací monopol, která ve svém principu přirozeně spěje k omezování šíření informací, ukazuje tragický příběh Aarona Swartze.
Legislativa jmen jako příklad české byrokracie
22. 06. 2020 Bára Soukupová
Od loňského září probíhá v českém mediálním prostoru diskuze související s vládní novelou Zákona o matrikách, jménu a příjmení, který prochází legislativním procesem. Pozornost na sebe strhává zejména otázka přechylování ženských příjmení. Tento zákon však řeší i spoustu dalších náležitostí ohledně jmen a přijmení. Na způsobu, jak je tato problematika řešena, lze ukázat mnoho problémů, které platí v české veřejné správě obecně, včetně přehnané byrokracie, orientace na úřad místo orientace na občana a přehnaných restrikcí, které procesy komplikují a ničemu nepomáhají.
Zákon o matrikách, jménu a příjmení - pozměňovací návrhy
03. 06. 2020 Ondřej Profant
V souvislosti s projednáváním novely Zákona o matrikách, jménu a příjmení předkládám několik pozměňovacích návrhů. Problematika jmen a příjmení je široká, mediální pozornost je však soustřeďována hlavně na přechylování. Zákon bude v nejbližších dnech projednáván na plénu sněmovny ve 2. čtením. Pojďme si nyní představit všechny návrhy, které předkládám.
Fakta a mýty o veřejných zakázkách (nejen) v době krize
22. 05. 2020 Ondřej Profant
Veřejné zakázky se po čase opět dostaly do středu pozornosti, když se vláda se pokusila během 2 dnů protlačit novelu zákona o zadávání veřejných zakázek (ZZVZ). Tato snaha narazila na tvrdý odpor opozice i odborné veřejnosti. Díky tomu také vláda návrh pozastavila, i když jen dočasně.
Akční plán pro boj s vendor lock-inem a rozšíření využití open source ve veřejné správě
20. 05. 2020 Ondřej Profant, Bára Soukupová
Dokumentu, vydanému Piráty ve spolupráci s odborníky z Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v minulém roce, se dostalo kladného přijetí. Kromě pozitivních ohlasů ve státní správě a open source komunitě ho jako součást svého programu digitální;Česko vzala na vědomí i Rada vlády pro informační společnost (RVIS). Nyní chystáme jeho aktualizaci.
Nový zákon o veřejných zakázkách chce umožnit malé domů do daňových rájů
14. 05. 2020 Ondřej Profant
Vláda chtěla v režimu legislativní nouze projednat novelu Zákona o zadávání veřejných zakázek. Ta výrazným způsobem rozvolňuje pravidla pro nákup zboží a služeb i mimo nouzový stav. Přitom již dnes je možné v odůvodněných případech nakupovat bez soutěže a téměř bez formalit. Díky tlaku opozice a veřejnosti nakonec zákon ve zrychleném režimu projednáván nebude, to ale neznamená, že byl stáhnut. Zřejmě bude řádně projednán na některé z příštích schůzí. Pojďme se tedy podívat na to, co přesně vláda navrhuje, a jak se to budeme pozměňovacími návrhy snažit změnit.
MVČR pokřivuje tržní prostředí
28. 04. 2020 Ondřej Profant
Ministerstvo Vnitra 27. 4. informovalo Vládu o prodloužení rámcové dohody se společností VMware. Tím se chystá i nadále zvýhodněním tohoto dodavatele težce deformovat tržní prostředí.
Digitalizace: zaspané roky nedoženeme za měsíc
14. 04. 2020 Bára Soukupová, Ondřej Profant
Současná krize s sebou přináší dosud nevídaný nápor na státní správu, ve velké míře pak speciálně na náš sociální systém. Úřady nejsou připraveny na masový příjem žádostí o podporu a pod jejich náporem lehce kolabují. Přitom na podobnou situaci mohly být připraveny daleko lépe.
Zpráva o transparentnosti leden 2020 - březen 2020
08. 04. 2020 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období leden až březen 2020. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Chytrá karanténa
01. 04. 2020 Ondřej Profant
Chytrá karanténa je skloňována ve všech médiích a denně o ní slyšíme od náměstka ministra zdravotnictví a bývalého předsedy ústředního krizového štábu Romana Prymuly. Pojďme si říct, co to doopravdy je, s čím nám pomůže a jaká má naopak úskalí. Zvláště se zaměříme na ochranu soukromí.
Česko v digitálních žebříčcích
21. 03. 2020 Bára Soukupová
České vlády se dlouhodobě nevěnovaly digitální problematice, a tak z relativně dobré startovní pozice na začátku tisíciletí se Česko v digitálních žebříčcích dostává do průměru a někdy až podprůměru hodnocených zemí. Různé mezinárodní organizace vydávají k hodnocení ICT, digitalizace a e-governmentu své vlastní hodnocení. Pojďme se na ně podívat.
Jak vydržet karanténu
14. 03. 2020 Ondřej Profant
Současná omezení jsou nezbytná, ale zároveň silně omezující. Ekonomické dopady budou znát, ale děláme to pro zdraví nás všech. Dnes bych se chtěl ale zaměřit na pozitivnější stránky věci, a třeba i inspirovat další. Pojďme se podívat, jak vydržet karanténu!
Informace k epidemii Covid-19
14. 03. 2020 Ondřej Profant
Epidemie, které zasáhla Evropu, je opravdu nová situace. Pojďme si shrnout to nejpodstatnější. Samozřejmě informace čerpejte především z oficiálního webu a oficiálních vyjádření.
Czechiana: Další selhání Digitálního Česka
03. 03. 2020 Ondřej Profant
Po e-shopu na dálniční známky se na veřejnost dostal další podezřelý IT projekt - Kulturní portál Czechiana. Spojuje je cena lehce pod půl miliardy, nedostatečná informovanost veřejnosti a mlžení či mlčení ministerstev. V článku mapuji vývoj Czechiany od okamžiku, kdy jsme na ni narazili, až po její zrušení. Nedávné kauzy také ukazují na hlubší a systémový problém státní správy - chybí kontrolní mechanismy pro velké IT projekty. To by přitom měl být jeden ze základních úkolů projektu Digitální Česko.
Otevřené licence softwarových projektů pro veřejnou správu
16. 02. 2020 Ondřej Profant
Tomu, aby veřejné instituce pořizovaly software za podmínek umožňujících jeho další rozvoj a sdílení, nic nebrání. Experti na autorské právo a veřejné zakázky se na tom shodují i se zaměstnanci Ministerstva vnitra a dalších úřadů. Za jakých podmínek by však měly veřejné instituce takto získaný kód dále šířit?
FOSDEM a KYPO
12. 02. 2020 Ondřej Profant
Pirátský tým pro IT a e-government nemohl chybět na největší evropské konferenci v oblasti otevřeného softwaru a hardwaru FOSDEM 2020, která se konala na začátku února na bruselské univerzitě. Následně jsme navštívili i brněnský kybernetický polygon KYPO.
Příručka řízení státních IT projektů
30. 01. 2020 Ondřej Profant
Dobrovolnická platforma Česko.Digital, sdružující IT profesionály, vydala Příručku řízení státních IT projektů. Ta je určena hlavně exekutivcům, rozpočtovým specialistům, zákonodárcům a dalším lidem, kteří rozhodují o veřejných IT projektech.
Zpráva o transparentnosti říjen 2019 - prosinec 2019
05. 01. 2020 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období říjen až prosinec 2019. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Pirátský program informatika po dvou letech
20. 12. 2019 Ondřej Profant, Bara Soukupová
Pirátští poslanci byli zvoleni před více než dvěma roky, a přestože působíme jenom z opozice, daří se v oblasti informatiky pracovat na velké části volebního programu. Polovina funkčního období Poslanecké sněmovny je vhodným časem k bilancování, co se z programu naplnit povedlo a co ne.
Neefektivní utrácení za informační systémy je překážkou jejich rozvoje
19. 12. 2019 Ondřej Profant
V příštím roce se stát chystá za provoz svých informačních systémů utratit až 8,5 miliardy korun. To je pro srovnání o 3,4 miliardy více než v roce 2015 a o tři čtvrtě miliardy více než v roce 2019. Zvyšování rozpočtu na státní IT samo o sobě problémem není. Informační a komunikační technologie jsou nedílnou součástí našeho moderního způsobu života a dá se očekávat, že tomu tak bude i nadále. Správné investice v této oblasti se nám v budoucnu mnohonásobně vyplatí. Problém je stále v tom, že stát neumí se svými prostředky na IT rozumně hospodařit a účinně nakládat.
Identity v e-governmentu
16. 12. 2019 Ondřej Profant
Sněmovna schválila novelu zákona o bankách, která umožní přibližně 5,5 milionům občanů ČR využívajících dnes internetové bankovnictví přístup ke službám e-governmentu. Zákon byl schválen v široké shodě napříč politickým spektrem (pro hlasovalo 175 ze 178 přítomných poslanců).
Nabitý týden ve sněmovně
01. 12. 2019 Ondřej Profant
Minulý týden byl nabitý. Spousta věcí se povedla, jiné jsou trochu smutné. Pojďme se podívat, co se dělo.
Zákon o právu na digitální služby
26. 11. 2019 Ondřej Profant
Zákon o právu na digitální službu je současná vlajková loď digitalizace. Ve veřejné správě budí obavy, u politiků velká očekávání a z odborných kruhů se snaší kritika. A všechny tyto pohledy jsou oprávněné a pravdivé.
Jak pokračuje boj o záchranu internetu v EU?
20. 11. 2019 Ondřej Profant
Počátkem září jsem společně s místopředsedou Evropského parlamentu Marcelem Kolajou poslal vládě dopis, ve kterém jsem ji žádal o připojení k polské žalobě k Soudnímu dvoru EU. Tato žaloba žádá zrušení problematických částí článku 17 (dříve 13) tzv. copyright směrnice. Vláda naši žádost odmítla a k žalobě se nepřipojila. Stále je však možnost zasadit se o to, aby negativní dopad na český internet byl co nejmenší. Účastním se proto za Piráty konzultačních skupin Ministerstva kultury k implementaci této směrnice.
Digitální technická mapa projednána výborem
13. 11. 2019 Ondřej Profant
Sněmovní tisk k digitální technické mapě a pozměňovací návrhy k němu byly dnes projednány Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému předsedá Ivan Bartoš. Přijatý komplexní pozměňovací návrh tak podstatně rozšířil celý návrh zákona. Jsme zas o krok blíž k digitalizaci stavebního řízení.
Zpráva o transparentnosti červenec 2019 - září 2019
28. 10. 2019 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období červenec až září 2019. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Přechylování ženských příjmení
09. 09. 2019 Ondřej Profant
Posledních několik dní hýbe českým mediálním prostorem téma povinného přechylování ženských příjmení. V této debatě jsem se postavil na stranu svobodné volby žen ohledně formy svého příjmení.
Otevřená sněmovna
09. 09. 2019 Ondřej Profant
Projekt Otevřené sněmovny Piráti zahájili na začátku minulého roku. Po pečlivých přípravách a konzultacích, otevřeném výběrovém řízení na dodavatele systému a následném testování byl projekt veřejně spuštěn v pilotním provozu. Otevřená sněmovna by měla zpřístupnit veřejnosti tvorbu legislativy a umožnit jí i sledovat a komentovat průběh připomínkového řízení.
Pracovní konec letních prázdnin
02. 09. 2019 Ondřej Profant
Poslední týden letních prázdnin jsem prožil už v intenzivním pracovním nasazení. V srpnu poslanci zpravidla jezdí na dovolenou, já jsem se ho však pokusil v nejvyšší míře využít pro práci na mých tématech. Dále v článku se můžete dočíst, čemu jsem se poslední srpnový týden věnoval.
Prague Pride: Oslava jinakosti
09. 08. 2019 Ondřej Profant
Tento týden probíhá v Praze festival Prague Pride. Ten se v České republice koná každoročně už od roku 2011 a Piráti se ho pravidelně účastní, aby vyjádřili svou podporu lidem s odlišnou sexuální orientací. Sexualita je totiž záležitostí ryze osobní a intimní povahy, stát by do ní tedy skrze své zákony neměl zasahovat, neboť se jedná o svobodu projevu každého jednotlivce.
Ústavní žaloba na prezidenta jako zkouška charakteru poslanců
02. 08. 2019 Ondřej Profant
Ve středu 24. 7. schválil Senát návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Ústavní žaloba na prezidenta republiky je mimořádný prostředek, který se používá jen ve zcela výjimečných případech. V polistopadové historii byl použit zatím jen jednou po vyhlášení amnestie prezidentem Václavem Klausem v roce 2013. Jedná se tedy o mechanismus, který bývá v české politice využíván ojediněle a jen po pečlivém zvážení a na základě skutečně problematických skutků.
Digitální technická mapa
31. 07. 2019 Ondřej Profant
Pracovní skupina zaštítěná Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj připravila legislativní návrh digitální technické mapy (DTM) plošně pro celé území ČR. Jednání se účastnili zástupci většiny politických stran ve sněmovně, ICT unie, zástupci dotčených ministerstvech a v neposlední řadě zástupci samospráv.
Boj o záchranu internetu pokračuje
26. 07. 2019 Ondřej Profant
V březnu schválil Evropský parlament směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, v dubnu pak byla směrnice schválena v rámci Rady ministrů. Členské státy nyní mají dva roky na to, aby směrnici promítly do svých zákonů. I když se může zdát, že boj o internet jsme prohráli, skutečná bitva teprve začíná.
Zpráva o transparentnosti duben 2019 - červen 2019
19. 07. 2019 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období duben až červen 2019. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Deset let datových schránek v ČR
11. 07. 2019 Ondřej Profant
Datové schránky oslavily 1. července 2019 deset let své existence v Česku. Mezi lidmi však ani po této době nejsou přijímány příliš kladně. Často jsou vnímány jako nepraktická alternativa emailu pro komunikaci s veřejnou správou. Jejich pověsti pak nepřispěl zejména fakt, že z jejich zřízení plyne povinnost řešit některé úkony s úřady výhradně přes ni (např. podávání daňových přiznání).
Protivládní demonstrace mají smysl
23. 06. 2019 Ondřej Profant
Dnes jsem byl na další protivládní demonstraci. Zúčastnil jsem se i předchozích demonstrací na Václavském a Staroměstském náměstí. Protože chci ale demonstrujícím vyjádřit větší a zřetelnější podporu než jen svou účastí, rozhodl jsem napsat tento krátký článek o tom, jak demonstrace a jejich význam vnímám já.
Ohlednutí za výjezdním zasedáním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj v jižních Čechách
16. 06. 2019 Ondřej Profant
Většinu předchozího týdne mi zabralo výjezdní zasedání Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj do jižních Čech. Zasedání bylo putovní a měli jsme tak příležitost seznámit se s problémy a specifiky Jihočeského kraje.
Pozvánka: 26.6. Seminář - Kybernetická soutěž
13. 06. 2019 Ondřej Profant
Pozvánka na Seminář - Kybernetickou soutěž ve spolupráci s AFCEA pod záštitou poslance Ondřeje Profanta.
Pozvánka: 13.6. Kóduj s Piráty - Setkání k vývoji českého e-governmentu
10. 06. 2019 Bára Soukupová
Máte chuť zapojit se do vytváření českého e-governmentu a stát se členy našeho týmu? Teď je ten správný čas.
Co přinesl nabitý sněmovní týden
02. 06. 2019 Ondřej Profant
Absurdity i naděje digitalizace, EET na velbloudy a košťata, boj za zachování současného systému exekucí či premiérův střet zájmů. To vše na 30. a 31. schůzi Poslanecké sněmovny tento týden. Jak to dopadlo?
Pět důvodů proč volit Piráty do Evropského parlamentu
24. 05. 2019 Ondřej Profant
Dnes tu opět máme svátek demokracie - volby. Prosím, jděte k volbám i vy. Já budu volit Piráty. Proč?
Zpráva o transparentnosti leden 2019 - březen 2019
17. 05. 2019 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období leden až březen 2019. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.
Video: Občan má právo podat věc elektronicky
16. 05. 2019 Ondřej Profant
Druhý rozhovor z Klubu Evropa - tentokrát jsme se Zdeňkem Hřibem a Janem Adamcem probírali nejen egovernment, smart cities a vendor lock-in, ale i to, jaký má evropská legislativa vliv na českou praxi v oblasti digitalizace veřejné správy.
Video: Veřejná správa zaostává v digitalizaci hlavně ve vztahu k občanům
15. 05. 2019 Ondřej Profant
Záznam rozhovoru z Klubu Evropa o digitalizaci veřejné správy, vendor lock-inu, bezpečnosti, problémech a pozitivních příkladech.
Pirátské Digitální Česko
14. 04. 2019 Ondřej Profant
Pan premiér Babiš se s velkou oblibou posměšně trefuje do pirátských poslanců, že v životě nic nedokázali a o té digitalizaci taky jenom žvaní. Přesto jsme měli jako Piráti jen rok a pár měsíců po volbách na poli digitalizace hned několik významných úspěchů. Co pro vás tedy v té digitalizaci děláme?
Technické normy: Sága pokračuje
28. 02. 2019 Ondřej Profant
Anabáze ke zveřejnění technických norem se táhne již několik let, dovolím si proto ve svém článku krátce zrekapitulovat její průběh. Přestože se může zdát, že se jedná o velmi okrajový politický problém, jeho rozsah proniká do všech průmyslových odvětví. Všechny oblasti lidské činnosti podléhají určité míře standardizace, normy existují i pro obyčejné dveře nebo brambory. Dává proto smysl tyto standardy veřejně zpřístupnit, aby se co nejvíce rozšiřovaly a dodržovaly.
Záznam semináře o nařízení ePrivacy
14. 02. 2019 Ondřej Profant
V Poslanecké sněmovně jsem 6. února společně s organizací Iuridicum Remedium uspořádal odborný seminář o obsahu a významu nařízení Evropského parlamentu a Rady o respektování soukromého života a ochraně osobních údajů v elektronických komunikacích a o zrušení směrnice 2002/58/ES (nařízení o soukromí a elektronických komunikacích), jinak též známého jako ePrivacy. Záznam semináře a prezentace jednotlivých řečníků si můžete prohlédnout dále v článku.
Svízel financování české vědy
10. 02. 2019 Ondřej Profant
Vědecký výzkum je nesmírně důležitý. Na tomto výroku se jako na jednom z mála shodnou zástupci všech politických stran. V debatách na toto téma se vždy předhánějí v tom, kdo dá více najevo, že mu záleží na “svaté trojici” - výzkumu, vývoji a inovacích. Přes veškerá ujišťování však česká věda nadále trpí a nevyužívá svůj plný potenciál, především z důvodu faktického podfinancování. Jak je to možné, když se všichni politici dokáží shodnout na tom, že je pro nás věda důležitá?
Firma za 1 den - pirátský návrh zjednodušení podnikání
05. 02. 2019 Ondřej Profant
S mým kolegou, pirátským poslancem Martinem Jiránkem, jsme 31. ledna představili náš návrh zákona, který si klade za cíl výrazně zjednodušit proces založení nové společnosti nebo živnosti. Na tomto návrhu připravovaném poslaneckým klubem Pirátů jsme pracovali téměř celý rok a získali jsme pro něj podporu napříč politickým spektrem.
Seminář Elektronické komunikace a soukromí v novém ePrivacy nařízení
25. 01. 2019 Ondřej Profant
Ve spolupráci s Iuridicum Remedium připravuji na půdě Sněmovny odborný seminář o nařízení ePrivacy. Seminář je volně přístupný veřejnosti, bližší informace naleznete v pozvánce níže v článku.
Zpráva o transparentnosti říjen 2018 - prosinec 2018
19. 01. 2019 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období říjen až prosinec 2018. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Transparentnost.
Kontext skandálu Huawei a ZTE
13. 01. 2019 Ondřej Profant
Varování NÚKIB před výrobky firem Huawei a ZTE docela rezonuje. Ve veřejné debatě ale zaznívá velké množství dezinformací a polopravd. Pokusím se proto shrnout politický a technologický kontext pro pochopení této kauzy.
Přínos GDPR pro ochranu osobních dat
06. 01. 2019 Ondřej Profant
V loňském roce evropské nařízení GDPR zavedlo celoevropský rámec práv občanů na rozhodování o jejich osobních údajích. V praxi to znamená, že půl miliardy občanů EU má od května 2018 možnost jasně říci, že nechce, aby se kupříkladu šířilo jejich telefonní číslo či si reklamní agentury přeprodávaly údaje o jejich příjmech. Dosud byla obdobná legislativa velmi roztříštěná a bezzubá. V ČR již od roku 2000 platil obdobný zákon (101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů), ale jeho vymahatelnost byla v porovnání s GDPR velmi slabá.
Otevřený hardware jako součást kybernetické bezpečnosti
01. 01. 2019 Ondřej Profant
Skandál okolo čínských společností Huawei a ZTE poukázal na další citlivou oblast kybernetické bezpečnosti, přičemž příčinou je využívání uzavřených technologií. Obavy o bezpečnost státních informačních systémů jsou zcela určitě na místě. Vyhazováním telefonů Huawei a ZTE a zákazem jejich používání se ale nic nevyřeší, problém je jako vždy daleko hlubší a složitější.
Nahý premiér v kybernetickém trní
28. 12. 2018 Ondřej Profant
V pohádce Císařovy nové šaty se na základě vlastního pokrytectví odhalí císař. Nám se obdobně odhalil premiér. Premiér, který se trvale snaží působit svou aurou úspěšného podnikatele, má viditelně problém s řízením státu.
Poslední dějství GDPR
09. 12. 2018 Ondřej Profant
Cesta GDPR Sněmovnou snad byla završena ve středu 5. 12. Nařízení je účinné již od 25. května, ale Česká republika stále nemá adaptační zákony, které vyjasňují některé části a zavádí tolik žádané výjimky.
Strategie pro Egovernment cloud v ČR
02. 12. 2018 Ondřej Profant
V předchozím článku o využití cloudových technologií pro český egovernment jsem popsal základní vlastnosti těchto technologií. V tomto článku se podrobněji zaměřím na chystanou vládní implementaci.
Vláda v oblacích?
12. 11. 2018 Ondřej Profant
Pohodlné, výhodné, užitečné. Tak by se dalo popsat používání cloudových technologií. Cloud computing je další technologickou realitou, která nám může pomoci zlepšit současnou úroveň egovernmentu v ČR. S každou příležitostí ale přicházejí rizika.
Zpráva o transparentnosti červenec 2018 - září 2018
27. 10. 2018 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti v období červenec až září 2018. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Transparentnost.
Video: LinuxDays 2018 - Egovernment v Česku
25. 10. 2018 Ondřej Profant
LinuxDays - Od základních registrů až k portálu občana. Aneb český egoverment.
GINIS+ na MHMP: Příklad úskalí české digitalizace
10. 10. 2018 Ondřej Profant
Správný přístup k přípravě a vypisování veřejných zakázek je pro státní správu a samosprávy důležitý nejen v oblasti digitalizace a egovernmentu. Veřejné zakázky na informační a komunikační technologie patří v ČR ale k nejvíce problematickým. V tomto článku podrobněji popíšu jeden konkrétní odstrašující příklad z nedávné minulosti, zároveň se pokusím nabídnout i pozitivní vizi možné alternativy.
Konec Internetu jak ho známe
14. 09. 2018 Ondřej Profant
Temný soumrak nad Internetem nám přináší Evropský parlament. Eurolidovci a eurosocialisté prosadili Směrnici Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Jedná se o první ucelené uchopení autorských práv v digitálním věku, avšak zcela špatně pojaté. Zkazili, co mohli. Konečné hlasování o směrnici prošlo drtivou většinou 438 ku 226.
18. mimořádně řádná schůze Sněmovny
23. 08. 2018 Ondřej Profant
22. srpna proběhla mimořádná řádná schůze sněmovny. Piráti docela uspěli. Na programu byly tři body jednání: 1. Důchody, 2. Platy poslanců, 3. Invaze v srpnu 1968.
Zpráva o transparentnosti duben 2018 - červen 2018
21. 07. 2018 Ondřej Profant
Souhrnný přehled mé činnosti v období duben až červen 2018. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Transparentnost.
Jak se rozvíjí egovernment v ČR
19. 07. 2018 Ondřej Profant
Při příležitosti projednávání žádosti o důvěru vlády z minulého týdne jsem ve svém vystoupení na plénu Poslanecké sněmovny shrnul své výhrady k dosavadnímu přístupu české exekutivy k digitalizaci a egovernmentu. Pro přehlednost jsem své výtky zpracoval do následujícího článku, který má čtenáři přiblížit stav egovernmentu v ČR.
Babišova nová vláda a malá oposmlouva
10. 07. 2018 Ondřej Profant
O nové vládě, která má nahradit několikaměsíční první vládu Andreje Babiše v demisi, toho bylo již napsáno mnohé. Přestože nerad přistupuji k politice přes negativní vymezování se vůči někomu či něčemu, politická taškařice předváděná Babišovým kabinetem posledních pár dní je už skutečně neúnosná a vyžaduje si ode mě jako od poslance určitý komentář. Nechci totiž, aby mé taktní mlčení bylo chybně považováno za souhlas nebo za akceptování současné situace. Protože to, co se děje, skutečně normální není. Ne ve vyspělé a demokraticky fungující společnosti.
Pilíře e-governementu ČR
09. 07. 2018 Ondřej Profant
Podívejme se na pilíře, na kterých stojí český e-government. Česká republika má v tomto ohledu velmi silnou legislativní oporu. Mnohdy až tak silnou, že zabíjí vlastní iniciativu. Nicméně to nic nemění na tom, že máme tři základní pilíře - celoevropská identita, datové schránky a základní registry. Ty nám dohromady dávají téměř nepřeberné množství možností.
Zachraňme Internet
01. 07. 2018 Ondřej Profant
K omezování a sledování internetového provozu a cenzurování jeho obsahu se zpravidla přistupuje ze tří nejčastěji citovaných důvodů: boj proti terorismu, omezení šíření nelegálního obsahu (zejména dětská pornografie) a ochrana autorských práv. Poslední zmíněný důvod je obsahem projednávané směrnice Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu a znamená vážné, přesto však přehlížené riziko pro používání Internetu v EU.
Ze života GDPR: Cesta Sněmovnou
25. 06. 2018 Ondřej Profant
O GDPR už slyšel snad každý a každý druhý odpřísáhne, že je to převtělený ďábel. Není to ale až tak úplně pravda. Samotná směrnice žádný horor není, o tom můžeme mluvit až ve spojení s její implementací do české legislativy naší vládou. A protože to byly někdy skutečně psí kusy, Piráti to ve Sněmovně bedlivě sledovali a přešlapy hlídali a napravovali. Jak vypadala cesta GDPR Sněmovnou a kdy a jak Piráti zasahovali? Pojďme se blíže podívat.
Pozvánka: Otevřená data a otevřené vzdělávací zdroje
24. 06. 2018 Ondřej Profant
Ve spolupráci s Aliancí pro otevřené vzdělávání jsme připravili seminář k budoucnosti otevřených dat a otevřeným vzdělávácím zdrojům, které jsou poslední dobou opomíjeny. Přitom je to jedna z nejlepších ukázek opendat.
Konference CACIO: Pozitivní příklady open source
31. 05. 2018 Ondřej Profant
Konference České asociace manažerů informačních technologií (CACIO) konaná dne 15. 5. 2018 byla zaměřená na využívání open source řešení ve veřejné správě. Měl jsem to štěstí se této konference zúčastnit a dozvěděl jsem se hned o dvou pozitivních příkladech nasazení open source ve veřejné správě. Rád bych se o ně prostřednictvím tohoto článku podělil.
Piráti půl roku po volbách
09. 05. 2018 Ondřej Profant
Od historického úspěchu českých Pirátů v říjnových volbách 2017 uplynulo již více než půl roku. Za tu dobu se nenaplnily předpoklady mnohých politiků, politologů nebo publicistů, kteří Pirátům prorokovali neslavnou budoucnost. Nerozpadli jsme se. Nepodpořili jsme ani Babiše, ani Kalouska, ani Okamuru. Stali jsme se přesně tím, co jsme slibovali - alternativní a konstruktivní politickou silou.
Panelová diskuze think-tanku IDEA k využití mikro dat
30. 04. 2018 Ondřej Profant
Dne 27. 4. 2018 jsem se zúčastnil semináře pořádaného think-tankem IDEA (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu) ve spolupráci s Akademií věd. Tématem semináře byly možnosti využití mikro dat pro posílení politiky založené na skutečných a co nejvíce přesných informacích, tzv. evidence based policy, občas též fact based policy.
Zpráva o transparentnosti leden 2018 - březen 2018
18. 04. 2018 Ondřej Profant
Report mých aktivit v rámci mého působení poslance a uvnitř Pirátské strany za období leden až březen 2018. V tomto období byly ve Sněmovně nejbouřlivější debaty o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo a o odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny. Jak jsem hlasoval a čemu dalšímu jsem se věnoval se můžete dočíst dále v článku.
Selhání Facebooku ukazuje na potřebu společného rámce pro ochranu osobních údajů
09. 04. 2018 Ondřej Profant
V uplynulých týdnech plnily i česká média titulky o bezprecedentním zneužití osobních údajů na sociální síti Facebook. Konkrétní zmiňovaný případ se společností Cambridge Analytica a jejím neoprávněným využitím dat z milionů uživatelských účtů poskytuje dost děsivý ilustrační příklad praxe nakládání s osobními daty. Přesto informace o podobném rozsahu a hloubce zpracovávání osobních údajů nemohla odborníky překvapit.
Možnosti kontaktu
21. 03. 2018 Ondřej Profant
Jako poslanec se snažím být v maximální míře dostupný pro občany a jejich podněty. V tomto článku si proto dovolím shrnout možnosti, které občané mají, pokud si se mnou chtějí pohovořit nebo mě na něco upozornit.
Video: BLUETV / INTERVIEW - Ondřej Profant
20. 03. 2018 Ondřej Profant
Poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ONDŘEJ PROFANT je hostem Pavla Sehnala v INTERVIEW BLUETV.
Seminář GDPR mýtů zbavené
12. 03. 2018 Ondřej Profant
Dne 12. 3. 2018 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář, který jsem uspořádal ve spolupráci se spolky Iuridicum Remedium a Otevřená města. Cílem semináře bylo představení povinností, které se vztahují na obecní úřady a je třeba je v souvislosti s GDPR splnit.
Open data v porodnictví
10. 03. 2018 Eliška Applová, Ondřej Profant
Pokračování série článků o praktickém využívání otevřených dat ve zdravotnictví. Tentokrát se zaměřením na data v porodnictví.
Piráti jako politická strana i kulturní hnutí
20. 02. 2018 Ondřej Profant
Piráti se od ostatních politických stran značně liší. Nejen svým moderním pojetím politiky, kterým odmítáme tradiční dělení na pravici a levici. To i po více jak osmileté historii českých Pirátů novináře i politology mate. Vzhledem k výrazné odlišnosti Pirátů od jiných stran a hnutí se to však dá pochopit. Piráti totiž vskutku fungují jinak a příběh jejich vzniku je zcela odlišný od všech subjektů, které se na české politické scéně od devadesátých let objevovaly.
Zpráva o transparentnosti říjen 2017 - prosinec 2017
29. 01. 2018 Ondřej Profant
K jedním z mých nejdůležitějších závazků, které jsem si jako politik osobně uložil, je snaha o co nejvyšší míru transparence. Zároveň si uvědomuji, že nestačí pouze informace zveřejnit, ale je třeba je i dostatečně třídit a prezentovat. Jinak se totiž stávají nesrozumitelnými a původní účel zveřejňování se tak vytrácí. Na svém osobním blogu tedy budu pravidelně publikovat souhrnné reporty mé činnosti za poslední tři měsíce shromážděné z dalších pirátských systémů určených k vykazování aktivity a informování o ní.
GDPR mýtů zbavené
23. 01. 2018 Ondřej Profant
Koncem května nabývá své účinnosti nařízení GDPR. Toto nové nařízení Evropského Parlamentu a Rady s sebou přináší přísné regulace správců a zpracovatelů osobních údajů. I když společná evropská regulace v oblasti ochrany osobních údajů byla už nějakou dobu zapotřebí, není přechod na režim nového nařízení vůbec jednoduchý.
Digitální Česko, o kterém sní Andrej Babiš
07. 01. 2018 Ondřej Profant
V návrhu programového prohlášení vlády Andreje Babiše je kapitola, kterou vládní experti z velké části převzali z pirátského programu. Se samotným kopírováním a sdílením myšlenek nemám nejmenší problém. Silně ale pochybuji o tom, že vláda Andreje Babiše dostojí svým slibům. Z praxe na zastupitelstvu hlavního města Prahy totiž vím, že hnutí ANO velice ochotně něco slíbí, ale realizaci patřičných opatření je vždy na hony vzdálena od původních dohod.
Zpráva o transparentnosti zastupitelstvo hl. m. Prahy 2015-2017
14. 12. 2017 Ondřej Profant
Souhrnný report mé činnosti během působení na Zastupitelstvu Hl. m. Prahy od mého zvolení v komunálních volbách v říjnu 2014 až do mé rezignace v prosinci 2017. Na post zastupitele jsem rezignoval v souvislosti se svým zvolením do Poslanecké sněmovny, abych nekumuloval veřejné funkce.
Zpřístupněná data ve zdravotnictví by zachraňovala životy
12. 12. 2017 Eliška Applová, Ondřej Profant
Otevřená data zůstávají pro většinu občanů značně abstraktním pojmem. Přesto můžou mít výrazný přínos v oblasti zefektivňování veřejné správy a zlepšování jejího servisu pro občany. Následující článek připravila má spolupracovnice, která se věnuje problematice otevřených dat ve zdravotnictví. A jak se v článku dále dočtete, otevřená data mohou přispět i k záchraně lidských životů.
Co je DiEM a proč jej podporuji
02. 12. 2017 Ondřej Profant
O DiEM 25 (Democracy in Europe Movement 2025 – Demokracie v Evropě hnutí 2025) se v českých médiích příliš nepíše. A když už, tak převážně v negativních souvislostech jako třeba ve spojitosti s označováním tohoto hnutí za neomarxistické. Taková interpretace je značně zkratkovitá a nepřesná. Možná by se dokonce dalo ji označit za vyloženě nepravdivou, neboť DiEM je proevropským, demokratickým a liberálním hnutím. A to je důvod, proč s ním Piráti sympatizují.
Předpoklady úspěšné digitalizace státu
22. 11. 2017 Ondřej Profant
Každý by si přál moderní a digitalizovaný stát, přesto všechny dosavadní pokusy o digitalizaci byly velmi rozpačité či je dokonce možné je považovat vysloveně za ukázku špatného přístupu. V čem je tedy problém, když poptávka po digitalizaci existuje? Co vše je potřeba, aby se digitalizace povedla?
Důvody pro digitalizaci
22. 11. 2017 Ondřej Profant
Jedno z nejpodstatnějších témat, kterým se Piráti v prostředí české politiky věnují, je problematika digitalizace státu. Piráti o digitalizaci usilují především z toho důvodu, že náš stát je svým vývojem v digitálním pravěku. A přestože i politici z ostatních stran chápou potřebu přizpůsobit chod státního aparátu možnostem moderních technologií, o digitalizaci většinou jen hezky mluví.
Proč jsem se stal Pirátem?
24. 10. 2017 Ondřej Profant
V roce 2009 jsem se jako člen přípravného výboru podílel na založení Pirátské strany, protože jsem byl nespokojený s tehdejší politickou situací. Tuzemské politice dominoval konflikt mezi tehdy Topolánkovou ODS a Paroubkovou ČSSD, v České republice se naplno začaly projevovat dopady světové ekonomické krize a já si procházel značnou deziluzí o tom, co to znamená žít v takzvaně svobodné zemi.