Úspěchy

S prací, kterou Piráti odvedli v poslanecké sněmovně se také můžete seznámit na piratipracuji.cz. Nezapomeňte si též přečíst program pro volby 2021.

Digitální ústava prošla Sněmovnou!

Sněmovna schválila klíčový zákon pro digitalizaci české státní správy! Zákon o právo na digitální službu je zásadní zákon české digitalizace a garantuje občanům postupně do 5 let možnost komunikovat s úřady a státem elektronicky z pohodlí domova nebo z mobilního telefonu. Završila se tak více než roční konstruktivní spolupráce sněmovních politických stran, odborníků z komerční sféry a resortů ministerstev. Zákon vznikal pod Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému předsedá Pirát Ivan Bartoš.

Tisková zpráva:

Dále v médiích:

Návrh na svobodnou volbu tvaru ženského příjmení schválen Sněmovnou!

Novák nebo Nováková? Podle nás by ve 21. století mělo být samozřejmostí, že si každá žena o tvaru svého příjmení sama svobodně rozhodne. Náš poslanec Ondřej Profant a Helena Válková (za ANO) předložili návrh zaručující svobodný výběr tvaru příjmení. Tento návrh podpořil garanční výbor a schválila jej i Sněmovna. Považujeme za špatný současný zkostnatělý stav, kdy ženy musí lhát, aby splnily nastavené podmínky pro možnost zvolit si příjmení bez přípony -ová.

Bankovní identita usnadní občanům komunikaci se státem

Další krok v digitalizaci Česka! Poslanecká sněmovna schválila zákon, který umožní komunikovat se státem prostřednictvím přihlašovacích údajů do elektronického bankovnictví. Jde o další zásadní krok v rámci digitalizace státní správy, díky kterému občané získají možnost využít pro komunikaci s úřady kromě digitálního občanského průkazu s čipem také přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví.

Vzhledem k tomu, že elektronické bankovnictví využívá mnohem více lidí, je toto řešení uživatelsky přívětivější. Návrh zpracovala širší skupina poslanců pod sněmovním výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Postavili jsme se proti povinným kastracím trans lidí

Pirátský poslanec Ondřej Profant předložil pozměňovací návrh k novele zákona o matrikách, který ruší povinnost podstoupit kastraci pro umožnění úřední změny pohlaví trans lidí. Tato česká praxe je dlouhodobě napadána lidskoprávními organizacemi, je v rozporu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva, Evropskou sociální chartou a v současnosti ji řeší i Ústavní soud ČR. Chceme tento návrh obhájit i ve 2. a 3. čtení novely matričního zákona.

Bezpečnost a soukromí v ohrožení. Jsme jasně proti šmírování v šifrované komunikaci

Server Politico.eu zveřejnil uniklé dokumenty, podle nichž Evropská komise zvažuje prolomení šifrování komunikace mezi uživateli, tzv. end-to-end encryption. Počítače a telefony by tak podle textu musely mít zadní vrátka, kterými by platformy mohly kontrolovat obsah komunikace. Piráti před tímto postupem varují a vyzývají k boji za zachování bezpečnosti a soukromí v on-line prostoru. Pokud by státní orgány měly přístup ke komunikaci uživatelů například na platformách WhatsApp nebo Signal, jednalo by se o bezprecedentní zásah do soukromí. K omezení nelegálních aktivit přitom tímto krokem stejně nedojde.

Další zdroje: Tisková zpráva Pirati.cz: Evropská komise chce prolomit šifrování soukromých konverzací na internetu. Jde o narušení listovního tajemství, namítají Piráti Lupa.cz: Marcel Kolaja (Piráti): Akt o digitálních službách Evropa potřebuje, vynucovat upload filtry by ale bylo špatné Root.cz: EU chce prolomit šifrování mezi koncovými uživateli, varuje EFF Info.cz: Prolomit šifrování je jako prolomit listovní tajemství. Uškodili bychom sami sobě, říká Profant

Už nebudete muset vozit řidičák. Bude stačit prokázání totožnosti!

Nemyslíme si, že je nutné u sebe stále vozit občanku i řidičák. Proto jsme v rámci našeho digitalizačního balíčku navrhli, aby stačilo pouze prokázání totožnosti (např. občanka). Sněmovna i senát dali našemu návrhu zelenou. Zbavíme tak vaši peněženku další zbytečné kartičky. Zároveň odpadne povinnost mít s sebou technický průkaz.

„Již dnes je policie schopna si údaje dohledat, není důvod nutit občany, aby si s sebou vozili další kartičku navíc,” odůvodnil návrh jeho předkladatel a předseda podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Účinnost bude od července 2025, tedy na konci dalšího volebního období. Chtěla to tak bohužel policie. Pokud ale budeme ve vládě, tak to určitě uspíšíme.

Další zdroje: Tisková zpráva Hospodářské noviny: Fronty uprostřed pandemie: Virus by mohl změnit přístup lidí i úřadů k digitalizaci státní správy

Po urgencích Pirátů zveřejní Český statistický úřad data o registrovaných partnerstvích i četnosti jmen

Český statistický úřad začne konečně zveřejňovat data o registrovaných partnerstvích i četnosti jmen a příjmení. Stalo se tak po urgencích pirátského poslance Ondřeje Profanta, který se problematikou jmen, statistiky a otevřených dat dlouhodobě zabývá.

V rámci projednávání zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 vyšlo najevo, že Český statistický úřad nezveřejňuje o registrovaných partnerstvích žádné kontinuální statistiky ani 14 let od jejich uzákonění. Data o manželstvích, nesezdaných soužitích, rozvodech, ovdověních, narození dětí do a mimo manželství a podobně přitom zpracovává a zveřejňuje průběžně. Podobná situace panuje i okolo statistiky četnosti jmen a příjmení. Tato data byla několik let publikována Ministerstvem vnitra a byla používána mimo jiné v projektu KdeJsme.cz. V roce 2017 ministerstvo data najednou přestalo publikovat a odůvodňovalo to ochranou osobních údajů.

Po urgencích pirátského poslance našel Český statistický úřad řešení. Podle jeho ředitele Marka Rojíčka se od roku 2021 počítá s publikováním každoročních populačních statistik včetně dat o registrovaných partnerstvích. Nový systém rovněž umožní vytvářet agregovanou statistiku četností jmen a příjmení, včetně jejich územního rozložení. Při jejich publikování bude prý vždy věnována maximální pozornost ochraně osobních údajů.

Varovali jsme před nepřipraveností školství na druhou vlnu pandemie

Ve sněmovně náš poslanec Ondřej Profant poukázal na to, že ministerstvo školství neposkytlo dostatečnou podporu školám pro obnovení výuky po prázdninách. Z doporučení ministerstva například nebylo jasné, jak se mají školy chovat v případě nakažení učitele a potenciální karanténě pro celý učitelský sbor. Kritizovali jsme i omezení vzdělávacích olympiád a nedostatečné využití digitálních učebních materiálů.

Další zdroje: vystoupení a komentář na FB komentář na Twitteru pedagogické info parlamentní listy

Dlouhodobě upozorňujeme na problémy, které vedly k odvolání ředitele Národní knihovny

Ministr kultury Lubomír Zaorálek odvolal generálního ředitele Národní knihovny Martina Kocandu. Důvodem byla řada předražených zakázek a nejasností, o kterých se v poslední době v souvislosti s institucí hovořilo a na které poukazovali i pirátští poslanci Lenka Kozlová a Ondřej Profant. Dočasným vedením Národní knihovny byl pověřen předseda Ústřední knihovnické rady Vít Richter. Toto rozhodnutí Piráti kvitují, Richtera sami jako uznávaného odborníka dlouhodobě podporují.

Pirátské listy: https://www.piratskelisty.cz/clanek-3368-duvodem-odvolani-sefa-narodni-knihovny-jsou-i-podezrele-zakazky-na-problemy-pirati-dlouhodobe-upozornuji Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Kozlova-Pirati-Ministr-kultury-odvolal-sefa-Narodni-knihovny-631247

Piráti zabránili bezprostřednímu průšvihu: Rizikový návrh na změnu zákona o veřejných zakázkách nebyl projednán ve stavu legislativní nouze

Vláda předložila v legislativní nouzi zákon, který ruší kontrolu u zakázek, kde je pouze jeden dodavatel a udělá tak v zákoně novou korupční díru. Konkrétně se už nebude zjišťovat, jakou má firma kvalifikaci, kdo ji vlastní a bude moci mít anonymní akcie na doručitele. Docílili jsme toho, že se vládní návrh bude projednávat ve standardním legislativním procesu - bude tak více času na to, novelu prodiskutovat v Parlamentu, a závažná rizika návrhu odstranit.

„Vláda chtěla na jednání pléna zařadit zásadní prokorupční změnu zákona o zadávání veřejných zakázek. Zákon by umožnil v těch nejzranitelnějších případech, kdy je pouze jeden uchazeč ve výběrovém řízení, odstranit kontrolní mechanismy, které brání tomu, aby se zakázky pro jednoho dodavatele zneužívaly. Vypadá to, že se dodatečně legalizují pochybení, ke kterým tu došlo při zadávání veřejných zakázek,” uvedl předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek, na jehož návrh bude nakonec zákon z jednání pléna vyřazen.

„Je jasné, že v mimořádných situacích je potřeba, aby vláda mohla rychle a bez formalit nakoupit například ochranné pomůcky. Jenže přesně pro tyto situace tu je nouzový stav. A když nouzový stav není, měla by se vláda řídit zákonem a dodržovat alespoň základní pravidla – ověřit si, že ví, od koho nakupuje, a že firma má alespoň nějakou odbornost,” komentoval novelu pirátský poslanec Ondřej Profant.

Po více než půl roce od předložení vláda tento nebezpečný návrh definitivně stáhla.

Další zdroje:

Digitální technická mapa dostala ve Sněmovně zelenou

Digitální technická mapa dostala ve Sněmovně zelenou! Díky její existenci bude možné provádět přesnější územní plánování, zjednoduší se stavební řízení a zefektivní se procesy veřejné správy. Jde o další velký legislativní úspěch Pirátů.

Návrh vznikl pod záštitou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému předsedá Ivan Bartoš. Jednání se pravidelně účastnili zástupci většiny sněmovních stran, ICT unie, dotčených ministerstvech a samospráv.

„Zprovoznění digitální technické mapy je velkým krokem vpřed směrem k digitálně propojené společnosti, která je naším cílem. Věřím, že pomůže zjednodušit procesy ve veřejné správě a ocení ji i občané. Pokud budu chtít například stavět dům, mohu jednoduše z mapy vyčíst, kudy vedou inženýrské sítě jako elektrické vedení, vodovodní potrubí či kanalizace. Údaje z technické mapy jsou pak důležité i pro veřejnou správu, například při územním plánování. Je to jednoznačně posun k chytřejšímu nakládání s daty, což je cesta, kterou se musíme ubírat,” uvedl předseda Podvýboru pro eGovernment Pirát Ondřej Profant, který je jedním z předkladatelů návrhu.

Zdroje:

Otevíráme Sněmovnu občanům, zákony je nyní možné sledovat a komentovat online!

Klíčové zákony je možné sledovat a připomínkovat online! Pro občany jsme totiž na webu www.otevrenasnemovna.cz spustili náš nový projekt Otevřená sněmovna. Díky němu bude mít každý možnost sledovat vznik zásadní legislativy a zároveň uvidí, které odborné organizace nechaly v zákonech svůj otisk. #drzimekurz.

Tisková zpráva:

Dále v médiích:

Piráti tlačí vládu k bezplatnému zveřejnění technických norem

Technické normy jsou definicí požadavků pro dané výrobky, procesy nebo služby. Pirátům se podařilo prosadit doprovodné usnesení, kterým požádali vládu, aby podnikla nezbytné kroky k zajištění veřejné dostupnosti všech technických norem. Zda vláda usnesení plní, kontrolují Piráti prostřednictvím písemných interpelací.

Normy stanoví příslušné požadavky na bezpečnost, slučitelnost, zaměnitelnost a pro řadu dalších faktorů. Díky normám se tak zboží snáze kontroluje, což usnadňuje jeho volný pohyb na trhu a zároveň poskytuje dostatečné garance ve vztahu k požadavkům na jeho kvalitu a další parametry, například již zmíněnou bezpečnost.

Piráti připravili akční plán pro zavedení open source na úřadech

Piráti vytvořili Akční plán pro boj s vendor lock-inem a rozšíření využití open source ve veřejné správě, který má být součástí strategie Digitální Česko. Dokument obsahuje praktický postup a podklady pro ministerstva a jejich úřady i zastupitele.

Akční plán se zabývá dvěma hlavními tématy. Prvním je problém vendor lock-in (uzamčení k jednomu dodavateli), ke kterému přinášíme právní analýzy smluv, metodiku řešení veřejných zakázek a další doporučení. Druhá část je věnována způsobům, jak se dá negativnímu efektu vendor lock-in předcházet za pomoci open source software.

Piráti prosadili online přístup ke službám státu pomocí internetového bankovnictví

V současnosti digitální služby státu nevyužívá téměř nikdo, a to zejména kvůli komplikovanému přístupu k nim. Díky navrhované novele bude možné se například k Portálu Občana přihlásit údaji z internetového bankovnictví, které dnes používá přes 5,5 milionu lidí.

Návrh, který předkládá skupina poslanců včetně Pirátů Ivana Bartoše a Ondřeje Profanta, byl chválen sněmovnou a možnost přístupu ke službám státu přes internetové bankovnictví bude pravděpodobně na začátku roku 2021, až banky provedou potřebné úpravy. Do druhého čtení také připravili Piráti komplexní pozměňovací návrh, který reaguje na připomínky například Bezpečnostní informační služby a upraví možnosti přístupu bank do základních registrů státu.

Další zdroje:

Piráti vyzvali vládu k připojení k polské žalobě proti copyrightové směrnici

Pirátský poslanec Ondřej Profant a místopředseda evropského parlamentu Marcel Kolaja napsali vládě dopis, ve kterém žádali připojení ČR k žalobě Polska na tzv. copyright směrnici.

Podle nezávislé právní analýzy je článek 17 (dříve 13) v rozporu s Listinou základních práv a svobod, a tedy i s ústavním pořádkem ČR. Jeho pravděpodobným důsledkem bude zavádění automatizovaných filtrů nahrávaného obsahu a tedy faktická cenzura internetu. I díky pirátskému tlaku ale byla ustanovena konzultační skupina k implementaci copyrightové směrnice, na kterou mají všechny členské státy EU dva roky od jejího schválení. V rámci této skupiny se společně s dalšími nevládními organizacemi budou Piráti zasazovat o to, aby dopad směrnice byl co nejmenší.

Další zdroje:

Protlačili jsme zrušení výjimek z registru smluv

Konec výjimkám z registru smluv! Díky tomu bude mít ČEZ a další společnosti s většinovým podílem státu povinnost zveřejňovat klíčové dokumenty stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Ztransparentnění státu v rámci skutečného protikorupčního boje bylo jednou z priorit, s nimiž jsme šli do Sněmovny. Jsme rádi, že se nám tomuto závazku podařilo dostát.

Zrušení výjimky pro ČEZ nebo České dráhy bylo jedním z nejdůležitějších předvolebních programových bodů Pirátů. Přijetí novely bohužel vzhledem k obstrukcím ostatních stran trvalo celý rok, ale nakonec se nám tuto účelovou výjimku podařilo zrušit. Firmy jako ČEZ, České dráhy a další tak budou mít povinnost zveřejňovat své smlouvy na internetu v registru smluv, stejně jako to již dělá například Budějovický Budvar. Přijetí zákona je zlom, kterým konečně končí české Palermo.

Piráti předložili novelu, která má zrušit výjimky ze zákona o zveřejňování smluv pro ČEZ a další státem ovládané firmy. Současná podoba zákona totiž umožňuje zcela skrýt informace o případných nevýhodných smlouvách, které často indikují možné korupční jednání.

Zveřejňování smluv ČEZu a státních firem (ST 50), je jednoduchý několikařádkový zákon, který ruší výjimku ze zveřejňování smluv ČEZu, Českých drah a jiných státních firem. Výjimka byla schválena v minulém volebním období po tlaku lobbistů. Pro přijetí novely zákona o registru smluv bylo 113 ze 177 přítomných poslanců, hlasování zde.

Další zdroje:

Konec obíhání kanceláří a plýtvání papírem, poslanci si zkusili plně elektronickou práci

Jedna z největších bašt papírového úřadování je v ohrožení! Poslanec Jakub Michálek totiž prosadil, že Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku, jemuž předsedá, už úřaduje elektronicky a dokumenty se podepisují pomocí uznávaného elektronického podpisu.

Ten mají členové podvýboru nahraný ve svých občanských průkazech a testuje se v pilotním projektu, který se v případě úspěchu bude moci rozšířit na další výbory Sněmovny. Michálek tak naplnil jednu ze svých priorit v rámci Poslanecké sněmovny, tedy zavést elektronický podpis a elektronický oběh dokumentů, aby šla sněmovna příkladem celé státní správě.

Nejedná se o první úspěch Pirátů v digitalizaci vlastní agendy Sněmovny, protože už přibližně před rokem naučili úředníky Sněmovny pracovat s interpelacemi, které jsou podávány elektronicky přes datovou schránku. Řada ministrů však odpovědi podepisuje stále ručně.

Na popud Pirátů Kancelář Poslanecké sněmovny v současné době připravuje řadu seminářů a školení v oblasti elektronických podpisů. Piráti učinili další krok k elektronizaci Poslanecké sněmovny. Ušetří se mnoho papíru a zároveň lze dokument podepsat z pohodlí kanceláře nebo domova. Do budoucna plánuje Michálek zrychlit zveřejňování elektronicky podepsaných zápisů. Poslanec také požádal zástupce Ministerstva vnitra, aby zjednodušili používání elektronické občanky.

Další zdroje:

Propagujeme a distribuujeme příručku pro opensource ve veřejné správě

Ve spolupráci se spolkem Otevřená města jsme zajistili profesionální překlad a sazbu brožury od Free Software Foundation Europe (FSFE) Public Money? Public code!. Jedná se o přehlednou brožuru, která je velmi vstřícným úvodem do problematiky opensource ve veřejné správě. Dále jsme zajistili tisk brožury a distribuujeme ji poslancům, zastupitelům apod.

Odborně na brožuru navazuje pirátský Akční plán boje proti vendor lock-in a podpory open source software.

Další zdroje: abclinuxu.cz linuxexpres.cz

Piráti iniciovali větší propagaci datových schránek

Pirátští poslanci Lukáš Kolářík, Olga Richterová a Ondřej Profant navrhovali, aby stát rozjel kampaň na propagaci datových schránek.

Piráti napsali pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu, který přesouval 3 miliony korun z rozpočtové položky “výdaje na sportovní reprezentaci” Ministerstva vnitra s alokací na propagaci datových schránek. Návrh byl na plénu zamítnut, avšak k propagaci došlo i tak.

video na pirátském facebooku článek v Deníku tisková zpráva

Piráti pomohli vytvořit software na rozklikávací rozpočet

Ondřej Profant se podílí na tvorbě aplikace Cityvizor, která pomáhá obcím zveřejňovat informace o tom, jak hospodaří. Města a obce už tak nemusí kupovat předražený software, ale mohou využít takový, který jsme připravili spolu s Ministerstvem financí. Za nástroj jsme obdrželi ocenění Fondu Otakara Motejla a od časopisu eGovernment.

Další zdroje:

Piráti navrhují řešit kybernetickou bezpečnost pomocí otevřeného hardware

Národní úřad kybernetické a informační bezpečnosti vydal varování před výrobky Huawei a ZTE v rámci kritické infrastruktury státu. Ondřej Profant, místopředseda komise pro práci NUKIB, upozornil že kauza má zcela jasné řešení - otevřený hardware ve veřejné správě, ideálně vyráběný na území EU.

Další zdroje:

Piráti navrhují založení firmy za jeden den

Jaké by to bylo založit si firmu za pár minut, bez zbytečné byrokracie a pouze za 500 Kč? Díky Pirátům půjde možná již brzy o realitu. Náš návrh má totiž širokou podporu napříč stranami. A abyste nekupovali zajíce v pytli, spustili jsme aplikaci https://urad.pirati.cz, kde si již nyní můžete založit firmu jen za stávající zákonné poplatky.

Celý proces se tak zjednoduší, zrychlí a zlevní. Strana přišla s webem urad.pirati.cz, kde prezentuje vlastní software, který podnikatelům umožní reálně založit firmu online již dnes. Tuto aplikaci nabízí k využití i státu skrze Ministerstvo spravedlnosti. Návrh pirátských poslanců Ondřeje Profanta a Martina Jiránka má již podporu poslanců z ANO, ČSSD, ODS, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

založení firmy dnes:

  • notář - sepsat dokumenty
  • banka - založit účet pro základní kapitál
  • banka - složit základní kapitál
  • živnostenský úřad - ohlásit živnosti
  • živnostenský úřad - vyzvednou oprávnění
  • notář - zapsat do živnostenského rejstříku

po Pirátské novele:

  • vyplnit formulář - online
  • ověřit identitu - online nebo Czechpoint

Další zdroje:

Stát utratí za poštovné 1,7 miliardy Kč ročně, Piráti mají recept na snížení

Česká republika utratí každým rokem zhruba 1,7 miliardy korun za poštovné, zatímco elektronické nástroje zůstávají nevyužité. Jedním z problémů je i nízká informovanost obyvatel, Piráti proto chtějí ze státního rozpočtu uvolnit prostředky na osvětu a propagaci v oblasti datových schránek.

Olga Richterová proto podala spolu s poslanci Lukášem Koláříkem a Ondřejem Profantem pozměňovací návrh k návrhu rozpočtu ČR na rok 2019, který by podpořil zajištění propagace zřizování a využívání datových schránek.

Další zdroje:

Piráti zabránili vykostění infozákona

V rámci zákonů k GDPR vláda navrhla silné omezení infozákona (106/1999 Sb.). Vypadly by například informace o trestních stíháních i dílčí rozsudky soudu. Piráti okamžitě navrhli pozměňovací návrh, který nechával infozákon tak jako předtím. Tento návrh však neměl podporu. Po dlouhém jednání získal podporu kompromisní návrh Ondřeje Profanta a následně byl 5. 12. přijat.

Image by Yuri Samoilov, CC-BY 2.0.

Piráti navrhují rozklikávací rozpočet až na úroveň faktur

Rozklikávací rozpočet je systém, který umožní zveřejňování příjmů a výdajů státního rozpočtu na internetu, a to ve formátu otevřených dat. Transparentní rozpočet s nahlížením až do faktur prosazují Piráti i v nově vznikající pražské koalici. Piráti rozklikávací rozpočet navrhovali jak v roce 2017, tak v roce 2018.

Cílem rozvoje tohoto tzv. rozklikávacího rozpočtu by měla kromě vyžadovaného členění dle vyhlášky o rozpočtové skladbě data zobrazitelná až po úroveň jednotlivých konkrétních výdajů státního rozpočtu včetně identifikace příjemce.

Naposledy drtivá většina poslanců ANO hlasovala proti hlasování o doprovodném usnesení 2018, čímž přijetí usnesení zablokovala a hlasovala v rozporu s programem, kde ANO slibovalo voličům: „Lidé mají právo vědět, jak stát nakládá s finančními prostředky a jak rozděluje vybrané daně.” Pro návrh hlasovalo 96 poslanců napříč spektrem (ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP09, STAN, částečně také ČSSD a KSČM), nicméně neprošel o 4 hlasy. K jeho schválení bylo potřeba 100 hlasů.

Další zdroje:

zvolen do sněmovny

V podzimních sněmovních volbách jsem byl zvolen z třetího místa pražské kandidátky Pirátů do PSP ČR. Tím jsem dostal příležitost své zkušenosti z pražského zastupitelstva, kde jsem hlídal problematiku IT, uplatnit i na celostátní úrovni. Přislíbil jsem, že se mandátu pražského zastupitele vzdám, neboť kumulovat funkce odmítám.

upozornění na zakázku na Datové centrum

Megalomanský projekt, kam se firmy měli šanci přihlásit jen během 11 dnů. Specifikace požadavků byla přepsána z letáků předem zvažovaného vítěze; server srovnatelný s Centrálním Mozkem Lidstva. Technologie, které se neosvědčily (wm-ware, Oracle). To byla zakázka na vybavení Datového centra, do které Praha šla a před kterou jsem opakovaně varoval.

Městský okruh

Vedení Prahy chce postavit nový městský tunel (Blanka 2), který bude stát desítky miliard, opět však v něm nebude zavedena MHD. Přitom tangenciální směry dopravy jsou v Praze dlouhodobě neřešené. Apeloval jsem na vedení Prahy, aby neschvalovala stavbu, která bude významnou investicí, pro cestující veřejnou dopravou však bude mít jen zanedbatelný přínos.

Představení vize dopravního odbavení

Možnost volby. Ve vizi dopravního odbavení, kterou jsem spolu s odborníky z komise ICT připravil, jsem se jako první věnoval dalším technologickým řešením, která mohou do pražské dopravy přijít – mobilní aplikace, platební karty nebo paypal. Aby Praha nevymýšlela vlastní platební služby, různé peněženky a další monolitické zbytečnosti, které ve výsledku budou stát miliony a budou k ničemu.

hlavní kritik Smart Cities

Odpadové koše, které potřebují software za tisíce, lavičky za dva miliony s reklamním displejem, wifi v lanovce, kterou jedete 3 minuty. Praha se rozhodla utrácet ve velkém. Projekty za statisíce, které ale málokdo využije. Apeloval jsem na vedení města, aby namísto nesmyslů zajistilo raději mobilní signál v metru, zjednodušilo kontakt občanů s úřadu, nebo zavedlo smart technologie v oblasti parkování. Odhalil jsem, že Smart Cities jsou v Praze nástrojem ANO 2011 k získávání lukrativních zakázek v oblasti IT, které navíc stojí stamiliony ročně.

Celopražská Opendata

Města mají hodně dat, ale schovávají si je v trezoru. Proto se konceptu otevřených dat bojí. Samy z nich ale mohou těžit! Prosadil jsem, aby Praha měla vlastní portál otevřených dat a spolu s komunitou programátorů zorganizoval první hackaton města. Napsali jsme řadu unikátních aplikací - a Praha je dostala zadarmo. Náš portál se stal vzorem pro další kraje a získali jsme za něj i ocenění Otevřeno od Otevřené společnosti.

Sídliště Písnice

Apeloval jsem na vedení města, aby koupilo písnické sídliště. Vlastník (ČEZ) se ho rozhodl prodat developerovi. Praha ale měla konat. Jako jeden z mála pražských zastupitelů jsem vystoupil na demonstraci občanů za záchranu sídliště. Praha ale strčila i přes naše výzvy hlavu do písku a prošvihla termín pro odkup. Na svoje občany se vykašlala.

získání ceny Otevřeno

Náš klub na Magistrátě získal cenu Otevřeno za “hypetransparentnost”. Zavedl jsem systém Redmine, kde se každý mohl podívat, jak zastupitelé za Piráty pracují a čemu se kdy věnovali. Zveřejňovali jsme naše odměny a veškerou spisovou dokumentaci klubu. Porazili jsme dalších několik desítek subjektů, které se do soutěže přihlásily.

radiový systém policie nezabezpečen

Odhalil jsem, že Praha používá zcela nezabezpečený systém komunikace mezi složkami záchranného systému a policie. Každý jej dokáže odposlouchávat rádiem za 300 korun. Úředníci zapomněli, že zločincům otevřeli zlatý důl. Město svojí chybu přiznalo a slíbilo nápravu.

boj za Libeňský most

Vedení Prahy navrhlo betonový dálniční most, který měl nahradit funkcionalistický skvost v Libni. Protože jsem nechtěl na rozhraní Prahy 7 a Prahy 8 dálnici, která by vedla odnikud nikam, apeloval jsem na vedení města, aby původní most pouze opravilo. Problém jsem ve spolupráci s odborníky medializoval. Hlavní město se nakonec rozhodlo, že most konečně opraví a projekt betonového monstra uložilo k ledu.

Spoluorganizace demonstrace za svob. internet

Blokování hazardních webů může znít ušlechtile, ale cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly. Jakmile připustíme blokování webů, nemůžeme si být jisti, kde skončí. Cenzura se nám může vrátit rychleji, než si myslíme. Na demonstraci, která prošla kolem budovy vlády, jsme řekli jasné NE rizikovým cenzurním paragrafům loterijního zákona. Na naší straně stáli i zástupci řady internetových firem a občanských sdružení.

Foto: Ben Goings

Teze digitální strategie

Prosadil jsem, aby v tezích digitální strategie hlavního města Prahy, tedy v základním dokumentu, podle něhož se má řídit rozvoj IT, byl zahrnut open source, aby se rozvíjela otevřená data a aby se Praha vyvarovala chyb z minulosti (outsourcing, předražené zakázky apod.)

Konec Opencard

Když jsem přišel na Magistrát, byla Praha rukojmím provozovatele Opencard. Děsivé smlouvy z doby Pavla Béma zavazovaly město používat Opencard skoro na všechno a platit za ní tučné peníze. Podařilo se mi najít řešení, jak s tímto vydíráním Prahy skončit, neuvrhnout metropoli do rizika placení pokut nebo soudních sporů. Dnes je Opencard už minulostí; kdo chce může mít Lítačku, kdo chce má papírový kupon a jízdné lze platit dokonce i platební kartou.

založení Otevřených měst

Přes šest tisíc obcí řeší stejný problém - jak fungovat efektivně. S problémy se ale dosud potýkaly samostatně. Proto jsem se podílel na vzniku spolku Otevřená města, aby mohly obce sdílet své zkušenosti. Jak zrychlit fungování úřadu? Jak transparentně rozhodovat? Jak zvýšit participaci, zavádět otevřená data a svobodný software. Proč by města měla kupovat předražený software, když jinde jsou k dispozici svobodná, vyzkoušená a dobře fungující řešení.

Upozornění na superzakázku na odpad

13 miliard za 10 let. V pražském zastupitelstvu jsem vystoupil proti monstrzakázce, která má zničit trh, a zajistit Pražským službám 100 % svozu odpadu. Metropole se ale nakonec rozhodla, že volnou soutěž ve svozu odpadu nechce a přiklepla to Pražským službám.

Foto: Depositphotos

Boj proti proprietárnímu uzamčení (vendor lock-in)

Praha hledala, kdo jí dodá účetnictví. Vybrala firmu Gordic. Za dvacet let ale firma a její výrobky natolik prorostly do fungování města, že se jich metropole už nemůže zbavit. A firma chce za své služby víc a víc. Problém, který dosud nikdo neřešil, a který může za děsivé výdaje samospráv. Prahu svazuje dnes a denně a vedení města jej tiše přijalo. Bojoval jsem proti vendor lock-inu a chystám se mu podívat na zub i ve státní správě.

Zvolen do ZHMP

V komunálních volbách v říjnu 2014 jsem byl zvolen do pražského zastupitelstva. Po zvolení jsem se rozhodl věnovat problematice informatiky, která byla na Magistrátu v žalostném stavu, hospodaření s majetkem a bezpečnosti.

Spoluorganizace demonstrací proti ACTA

Pomáhal jsem s organizací demonstrace proti ACTA v Praze. Pochod na hrad, kterého se účastilo 2-3 tisíce lidí, byl první vskutku větší akci Pirátů. I díky němu si naší strany všimla média a začala nás brát jako skutečnou politickou stranu, a ne jen jako recesisty.

Foto: Jiří Straka [CC BY-SA 2.0]

Spoluzaložení Pirátů

Stál jsem u zrodu Pirátské strany a jsem v ní od samého počátku. Nejprve se nám různí politici (např. Miroslav Kalousek) smáli, dnes jsme respektovaným politickým subjektem. Pomohl jsem, aby Piráti získali oceňovaný rozhled v oblasti IT, který současným samosprávám ale i státní správě zoufale chybí.