Zápisky

Přechylování ženských příjmení

09. 09. 2019 Ondřej Profant

Posledních několik dní hýbe českým mediálním prostorem téma povinného přechylování ženských příjmení. V této debatě jsem se postavil na stranu svobodné volby žen ohledně formy svého příjmení.

Číst dále


Otevřená sněmovna

09. 09. 2019 Ondřej Profant

Projekt Otevřené sněmovny Piráti zahájili na začátku minulého roku. Po pečlivých přípravách a konzultacích, otevřeném výběrovém řízení na dodavatele systému a následném testování byl projekt veřejně spuštěn v pilotním provozu. Otevřená sněmovna by měla zpřístupnit veřejnosti tvorbu legislativy a umožnit jí i sledovat a komentovat průběh připomínkového řízení.

Číst dále


Pracovní konec letních prázdnin

02. 09. 2019 Ondřej Profant

Poslední týden letních prázdnin jsem prožil už v intenzivním pracovním nasazení. V srpnu poslanci zpravidla jezdí na dovolenou, já jsem se ho však pokusil v nejvyšší míře využít pro práci na mých tématech. Dále v článku se můžete dočíst, čemu jsem se poslední srpnový týden věnoval.

Číst dále


Prague Pride: Oslava jinakosti

09. 08. 2019 Ondřej Profant

Tento týden probíhá v Praze festival Prague Pride. Ten se v České republice koná každoročně už od roku 2011 a Piráti se ho pravidelně účastní, aby vyjádřili svou podporu lidem s odlišnou sexuální orientací. Sexualita je totiž záležitostí ryze osobní a intimní povahy, stát by do ní tedy skrze své zákony neměl zasahovat, neboť se jedná o svobodu projevu každého jednotlivce.

Číst dále


Ústavní žaloba na prezidenta jako zkouška charakteru poslanců

02. 08. 2019 Ondřej Profant

Ve středu 24. 7. schválil Senát návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Ústavní žaloba na prezidenta republiky je mimořádný prostředek, který se používá jen ve zcela výjimečných případech. V polistopadové historii byl použit zatím jen jednou po vyhlášení amnestie prezidentem Václavem Klausem v roce 2013. Jedná se tedy o mechanismus, který bývá v české politice využíván ojediněle a jen po pečlivém zvážení a na základě skutečně problematických skutků.

Číst dále


Digitální technická mapa

31. 07. 2019 Ondřej Profant

Pracovní skupina zaštítěná Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj připravila legislativní návrh digitální technické mapy (DTM) plošně pro celé území ČR. Jednání se účastnili zástupci většiny politických stran ve sněmovně, ICT unie, zástupci dotčených ministerstvech a v neposlední řadě zástupci samospráv.

Číst dále


Boj o záchranu internetu pokračuje

26. 07. 2019 Ondřej Profant

V březnu schválil Evropský parlament směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, v dubnu pak byla směrnice schválena v rámci Rady ministrů. Členské státy nyní mají dva roky na to, aby směrnici promítly do svých zákonů. I když se může zdát, že boj o internet jsme prohráli, skutečná bitva teprve začíná.

Číst dále


Zpráva o transparentnosti duben 2019 - červen 2019

19. 07. 2019 Ondřej Profant

Souhrnný report mé činnosti v období duben až červen 2019. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.

Číst dále


Deset let datových schránek v ČR

11. 07. 2019 Ondřej Profant

Datové schránky oslavily 1. července 2019 deset let své existence v Česku. Mezi lidmi však ani po této době nejsou přijímány příliš kladně. Často jsou vnímány jako nepraktická alternativa emailu pro komunikaci s veřejnou správou. Jejich pověsti pak nepřispěl zejména fakt, že z jejich zřízení plyne povinnost řešit některé úkony s úřady výhradně přes ni (např. podávání daňových přiznání).

Číst dále


Protivládní demonstrace mají smysl

23. 06. 2019 Ondřej Profant

Dnes jsem byl na další protivládní demonstraci. Zúčastnil jsem se i předchozích demonstrací na Václavském a Staroměstském náměstí. Protože chci ale demonstrujícím vyjádřit větší a zřetelnější podporu než jen svou účastí, rozhodl jsem napsat tento krátký článek o tom, jak demonstrace a jejich význam vnímám já.

Číst dále


Ohlednutí za výjezdním zasedáním Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj v jižních Čechách

16. 06. 2019 Ondřej Profant

Většinu předchozího týdne mi zabralo výjezdní zasedání Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj do jižních Čech. Zasedání bylo putovní a měli jsme tak příležitost seznámit se s problémy a specifiky Jihočeského kraje.

Číst dále


Pozvánka: 26.6. Seminář - Kybernetická soutěž

13. 06. 2019 Ondřej Profant

Pozvánka na Seminář - Kybernetickou soutěž ve spolupráci s AFCEA pod záštitou poslance Ondřeje Profanta.

Číst dále


Pozvánka: 13.6. Kóduj s Piráty - Setkání k vývoji českého e-governmentu

10. 06. 2019 Bára Soukupová

Máte chuť zapojit se do vytváření českého e-governmentu a stát se členy našeho týmu? Teď je ten správný čas.

Číst dále


Co přinesl nabitý sněmovní týden

02. 06. 2019 Ondřej Profant

Absurdity i naděje digitalizace, EET na velbloudy a košťata, boj za zachování současného systému exekucí či premiérův střet zájmů. To vše na 30. a 31. schůzi Poslanecké sněmovny tento týden. Jak to dopadlo?

Číst dále


Pět důvodů proč volit Piráty do Evropského parlamentu

24. 05. 2019 Ondřej Profant

Dnes tu opět máme svátek demokracie - volby. Prosím, jděte k volbám i vy. Já budu volit Piráty. Proč?

Číst dále


Zpráva o transparentnosti leden 2019 - březen 2019

17. 05. 2019 Ondřej Profant

Souhrnný report mé činnosti v období leden až březen 2019. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Otevřenost.

Číst dále


Video: Občan má právo podat věc elektronicky

16. 05. 2019 Ondřej Profant

Druhý rozhovor z Klubu Evropa - tentokrát jsme se Zdeňkem Hřibem a Janem Adamcem probírali nejen egovernment, smart cities a vendor lock-in, ale i to, jaký má evropská legislativa vliv na českou praxi v oblasti digitalizace veřejné správy.

Číst dále


Video: Veřejná správa zaostává v digitalizaci hlavně ve vztahu k občanům

15. 05. 2019 Ondřej Profant

Záznam rozhovoru z Klubu Evropa o digitalizaci veřejné správy, vendor lock-inu, bezpečnosti, problémech a pozitivních příkladech.

Číst dále


Pirátské Digitální Česko

14. 04. 2019 Ondřej Profant

Pan premiér Babiš se s velkou oblibou posměšně trefuje do pirátských poslanců, že v životě nic nedokázali a o té digitalizaci taky jenom žvaní. Přesto jsme měli jako Piráti jen rok a pár měsíců po volbách na poli digitalizace hned několik významných úspěchů. Co pro vás tedy v té digitalizaci děláme?

Číst dále


Technické normy: Sága pokračuje

28. 02. 2019 Ondřej Profant

Anabáze ke zveřejnění technických norem se táhne již několik let, dovolím si proto ve svém článku krátce zrekapitulovat její průběh. Přestože se může zdát, že se jedná o velmi okrajový politický problém, jeho rozsah proniká do všech průmyslových odvětví. Všechny oblasti lidské činnosti podléhají určité míře standardizace, normy existují i pro obyčejné dveře nebo brambory. Dává proto smysl tyto standardy veřejně zpřístupnit, aby se co nejvíce rozšiřovaly a dodržovaly.

Číst dále


Záznam semináře o nařízení ePrivacy

14. 02. 2019 Ondřej Profant

V Poslanecké sněmovně jsem 6. února společně s organizací Iuridicum Remedium uspořádal odborný seminář o obsahu a významu nařízení Evropského parlamentu a Rady o respektování soukromého života a ochraně osobních údajů v elektronických komunikacích a o zrušení směrnice 2002/58/ES (nařízení o soukromí a elektronických komunikacích), jinak též známého jako ePrivacy. Záznam semináře a prezentace jednotlivých řečníků si můžete prohlédnout dále v článku.

Číst dále


Svízel financování české vědy

10. 02. 2019 Ondřej Profant

Vědecký výzkum je nesmírně důležitý. Na tomto výroku se jako na jednom z mála shodnou zástupci všech politických stran. V debatách na toto téma se vždy předhánějí v tom, kdo dá více najevo, že mu záleží na “svaté trojici” - výzkumu, vývoji a inovacích. Přes veškerá ujišťování však česká věda nadále trpí a nevyužívá svůj plný potenciál, především z důvodu faktického podfinancování. Jak je to možné, když se všichni politici dokáží shodnout na tom, že je pro nás věda důležitá?

Číst dále


Firma za 1 den - pirátský návrh zjednodušení podnikání

05. 02. 2019 Ondřej Profant

S mým kolegou, pirátským poslancem Martinem Jiránkem, jsme 31. ledna představili náš návrh zákona, který si klade za cíl výrazně zjednodušit proces založení nové společnosti nebo živnosti. Na tomto návrhu připravovaném poslaneckým klubem Pirátů jsme pracovali téměř celý rok a získali jsme pro něj podporu napříč politickým spektrem.

Číst dále


Seminář Elektronické komunikace a soukromí v novém ePrivacy nařízení

25. 01. 2019 Ondřej Profant

Ve spolupráci s Iuridicum Remedium připravuji na půdě Sněmovny odborný seminář o nařízení ePrivacy. Seminář je volně přístupný veřejnosti, bližší informace naleznete v pozvánce níže v článku.

Číst dále


Zpráva o transparentnosti říjen 2018 - prosinec 2018

19. 01. 2019 Ondřej Profant

Souhrnný report mé činnosti v období říjen až prosinec 2018. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Transparentnost.

Číst dále


Kontext skandálu Huawei a ZTE

13. 01. 2019 Ondřej Profant

Varování NÚKIB před výrobky firem Huawei a ZTE docela rezonuje. Ve veřejné debatě ale zaznívá velké množství dezinformací a polopravd. Pokusím se proto shrnout politický a technologický kontext pro pochopení této kauzy.

Číst dále


Přínos GDPR pro ochranu osobních dat

06. 01. 2019 Ondřej Profant

V loňském roce evropské nařízení GDPR zavedlo celoevropský rámec práv občanů na rozhodování o jejich osobních údajích. V praxi to znamená, že půl miliardy občanů EU má od května 2018 možnost jasně říci, že nechce, aby se kupříkladu šířilo jejich telefonní číslo či si reklamní agentury přeprodávaly údaje o jejich příjmech. Dosud byla obdobná legislativa velmi roztříštěná a bezzubá. V ČR již od roku 2000 platil obdobný zákon (101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů), ale jeho vymahatelnost byla v porovnání s GDPR velmi slabá.

Číst dále


Otevřený hardware jako součást kybernetické bezpečnosti

01. 01. 2019 Ondřej Profant

Skandál okolo čínských společností Huawei a ZTE poukázal na další citlivou oblast kybernetické bezpečnosti, přičemž příčinou je využívání uzavřených technologií. Obavy o bezpečnost státních informačních systémů jsou zcela určitě na místě. Vyhazováním telefonů Huawei a ZTE a zákazem jejich používání se ale nic nevyřeší, problém je jako vždy daleko hlubší a složitější.

Číst dále


Nahý premiér v kybernetickém trní

28. 12. 2018 Ondřej Profant

V pohádce Císařovy nové šaty se na základě vlastního pokrytectví odhalí císař. Nám se obdobně odhalil premiér. Premiér, který se trvale snaží působit svou aurou úspěšného podnikatele, má viditelně problém s řízením státu.

Číst dále


Poslední dějství GDPR

09. 12. 2018 Ondřej Profant

Cesta GDPR Sněmovnou snad byla završena ve středu 5. 12. Nařízení je účinné již od 25. května, ale Česká republika stále nemá adaptační zákony, které vyjasňují některé části a zavádí tolik žádané výjimky.

Číst dále


Strategie pro Egovernment cloud v ČR

02. 12. 2018 Ondřej Profant

V předchozím článku o využití cloudových technologií pro český egovernment jsem popsal základní vlastnosti těchto technologií. V tomto článku se podrobněji zaměřím na chystanou vládní implementaci.

Číst dále


Vláda v oblacích?

12. 11. 2018 Ondřej Profant

Pohodlné, výhodné, užitečné. Tak by se dalo popsat používání cloudových technologií. Cloud computing je další technologickou realitou, která nám může pomoci zlepšit současnou úroveň egovernmentu v ČR. S každou příležitostí ale přicházejí rizika.

Číst dále


Zpráva o transparentnosti červenec 2018 - září 2018

27. 10. 2018 Ondřej Profant

Souhrnný report mé činnosti v období červenec až září 2018. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Transparentnost.

Číst dále


Video: LinuxDays 2018 - Egovernment v Česku

25. 10. 2018 Ondřej Profant

LinuxDays - Od základních registrů až k portálu občana. Aneb český egoverment.

Číst dále


GINIS+ na MHMP: Příklad úskalí české digitalizace

10. 10. 2018 Ondřej Profant

Správný přístup k přípravě a vypisování veřejných zakázek je pro státní správu a samosprávy důležitý nejen v oblasti digitalizace a egovernmentu. Veřejné zakázky na informační a komunikační technologie patří v ČR ale k nejvíce problematickým. V tomto článku podrobněji popíšu jeden konkrétní odstrašující příklad z nedávné minulosti, zároveň se pokusím nabídnout i pozitivní vizi možné alternativy.

Číst dále


Konec Internetu jak ho známe

14. 09. 2018 Ondřej Profant

Temný soumrak nad Internetem nám přináší Evropský parlament. Eurolidovci a eurosocialisté prosadili Směrnici Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Jedná se o první ucelené uchopení autorských práv v digitálním věku, avšak zcela špatně pojaté. Zkazili, co mohli. Konečné hlasování o směrnici prošlo drtivou většinou 438 ku 226.

Číst dále


18. mimořádně řádná schůze Sněmovny

23. 08. 2018 Ondřej Profant

22. srpna proběhla mimořádná řádná schůze sněmovny. Piráti docela uspěli. Na programu byly tři body jednání: 1. Důchody, 2. Platy poslanců, 3. Invaze v srpnu 1968.

Číst dále


Zpráva o transparentnosti duben 2018 - červen 2018

21. 07. 2018 Ondřej Profant

Souhrnný přehled mé činnosti v období duben až červen 2018. Nejčerstvější informace o mých aktivitách naleznete na mých profilech na sociálních sítích a zde na blogu v sekci Transparentnost.

Číst dále


Jak se rozvíjí egovernment v ČR

19. 07. 2018 Ondřej Profant

Při příležitosti projednávání žádosti o důvěru vlády z minulého týdne jsem ve svém vystoupení na plénu Poslanecké sněmovny shrnul své výhrady k dosavadnímu přístupu české exekutivy k digitalizaci a egovernmentu. Pro přehlednost jsem své výtky zpracoval do následujícího článku, který má čtenáři přiblížit stav egovernmentu v ČR.

Číst dále


Babišova nová vláda a malá oposmlouva

10. 07. 2018 Ondřej Profant

O nové vládě, která má nahradit několikaměsíční první vládu Andreje Babiše v demisi, toho bylo již napsáno mnohé. Přestože nerad přistupuji k politice přes negativní vymezování se vůči někomu či něčemu, politická taškařice předváděná Babišovým kabinetem posledních pár dní je už skutečně neúnosná a vyžaduje si ode mě jako od poslance určitý komentář. Nechci totiž, aby mé taktní mlčení bylo chybně považováno za souhlas nebo za akceptování současné situace. Protože to, co se děje, skutečně normální není. Ne ve vyspělé a demokraticky fungující společnosti.

Číst dále


Pilíře e-governementu ČR

09. 07. 2018 Ondřej Profant

Podívejme se na pilíře, na kterých stojí český e-government. Česká republika má v tomto ohledu velmi silnou legislativní oporu. Mnohdy až tak silnou, že zabíjí vlastní iniciativu. Nicméně to nic nemění na tom, že máme tři základní pilíře - celoevropská identita, datové schránky a základní registry. Ty nám dohromady dávají téměř nepřeberné množství možností.

Číst dále


Zachraňme Internet

01. 07. 2018 Ondřej Profant

K omezování a sledování internetového provozu a cenzurování jeho obsahu se zpravidla přistupuje ze tří nejčastěji citovaných důvodů: boj proti terorismu, omezení šíření nelegálního obsahu (zejména dětská pornografie) a ochrana autorských práv. Poslední zmíněný důvod je obsahem projednávané směrnice Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu a znamená vážné, přesto však přehlížené riziko pro používání Internetu v EU.

Číst dále


Ze života GDPR: Cesta Sněmovnou

25. 06. 2018 Ondřej Profant

O GDPR už slyšel snad každý a každý druhý odpřísáhne, že je to převtělený ďábel. Není to ale až tak úplně pravda. Samotná směrnice žádný horor není, o tom můžeme mluvit až ve spojení s její implementací do české legislativy naší vládou. A protože to byly někdy skutečně psí kusy, Piráti to ve Sněmovně bedlivě sledovali a přešlapy hlídali a napravovali. Jak vypadala cesta GDPR Sněmovnou a kdy a jak Piráti zasahovali? Pojďme se blíže podívat.

Číst dále


Pozvánka: Otevřená data a otevřené vzdělávací zdroje

24. 06. 2018 Ondřej Profant

Ve spolupráci s Aliancí pro otevřené vzdělávání jsme připravili seminář k budoucnosti otevřených dat a otevřeným vzdělávácím zdrojům, které jsou poslední dobou opomíjeny. Přitom je to jedna z nejlepších ukázek opendat.

Číst dále


Konference CACIO: Pozitivní příklady open source

31. 05. 2018 Ondřej Profant

Konference České asociace manažerů informačních technologií (CACIO) konaná dne 15. 5. 2018 byla zaměřená na využívání open source řešení ve veřejné správě. Měl jsem to štěstí se této konference zúčastnit a dozvěděl jsem se hned o dvou pozitivních příkladech nasazení open source ve veřejné správě. Rád bych se o ně prostřednictvím tohoto článku podělil.

Číst dále


Piráti půl roku po volbách

09. 05. 2018 Ondřej Profant

Od historického úspěchu českých Pirátů v říjnových volbách 2017 uplynulo již více než půl roku. Za tu dobu se nenaplnily předpoklady mnohých politiků, politologů nebo publicistů, kteří Pirátům prorokovali neslavnou budoucnost. Nerozpadli jsme se. Nepodpořili jsme ani Babiše, ani Kalouska, ani Okamuru. Stali jsme se přesně tím, co jsme slibovali - alternativní a konstruktivní politickou silou.

Číst dále


Panelová diskuze think-tanku IDEA k využití mikro dat

30. 04. 2018 Ondřej Profant

Dne 27. 4. 2018 jsem se zúčastnil semináře pořádaného think-tankem IDEA (Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu) ve spolupráci s Akademií věd. Tématem semináře byly možnosti využití mikro dat pro posílení politiky založené na skutečných a co nejvíce přesných informacích, tzv. evidence based policy, občas též fact based policy.

Číst dále


Zpráva o transparentnosti leden 2018 - březen 2018

18. 04. 2018 Ondřej Profant

Report mých aktivit v rámci mého působení poslance a uvnitř Pirátské strany za období leden až březen 2018. V tomto období byly ve Sněmovně nejbouřlivější debaty o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze Čapí hnízdo a o odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny. Jak jsem hlasoval a čemu dalšímu jsem se věnoval se můžete dočíst dále v článku.

Číst dále


Selhání Facebooku ukazuje na potřebu společného rámce pro ochranu osobních údajů

09. 04. 2018 Ondřej Profant

V uplynulých týdnech plnily i česká média titulky o bezprecedentním zneužití osobních údajů na sociální síti Facebook. Konkrétní zmiňovaný případ se společností Cambridge Analytica a jejím neoprávněným využitím dat z milionů uživatelských účtů poskytuje dost děsivý ilustrační příklad praxe nakládání s osobními daty. Přesto informace o podobném rozsahu a hloubce zpracovávání osobních údajů nemohla odborníky překvapit.

Číst dále


Možnosti kontaktu

21. 03. 2018 Ondřej Profant

Jako poslanec se snažím být v maximální míře dostupný pro občany a jejich podněty. V tomto článku si proto dovolím shrnout možnosti, které občané mají, pokud si se mnou chtějí pohovořit nebo mě na něco upozornit.

Číst dále


Video: BLUETV / INTERVIEW - Ondřej Profant

20. 03. 2018 Ondřej Profant

Poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ONDŘEJ PROFANT je hostem Pavla Sehnala v INTERVIEW BLUETV.

Číst dále


Seminář GDPR mýtů zbavené

12. 03. 2018 Ondřej Profant

Dne 12. 3. 2018 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář, který jsem uspořádal ve spolupráci se spolky Iuridicum Remedium a Otevřená města. Cílem semináře bylo představení povinností, které se vztahují na obecní úřady a je třeba je v souvislosti s GDPR splnit.

Číst dále


Open data v porodnictví

10. 03. 2018 Eliška Applová, Ondřej Profant

Pokračování série článků o praktickém využívání otevřených dat ve zdravotnictví. Tentokrát se zaměřením na data v porodnictví.

Číst dále


Piráti jako politická strana i kulturní hnutí

20. 02. 2018 Ondřej Profant

Piráti se od ostatních politických stran značně liší. Nejen svým moderním pojetím politiky, kterým odmítáme tradiční dělení na pravici a levici. To i po více jak osmileté historii českých Pirátů novináře i politology mate. Vzhledem k výrazné odlišnosti Pirátů od jiných stran a hnutí se to však dá pochopit. Piráti totiž vskutku fungují jinak a příběh jejich vzniku je zcela odlišný od všech subjektů, které se na české politické scéně od devadesátých let objevovaly.

Číst dále


Zpráva o transparentnosti říjen 2017 - prosinec 2017

29. 01. 2018 Ondřej Profant

K jedním z mých nejdůležitějších závazků, které jsem si jako politik osobně uložil, je snaha o co nejvyšší míru transparence. Zároveň si uvědomuji, že nestačí pouze informace zveřejnit, ale je třeba je i dostatečně třídit a prezentovat. Jinak se totiž stávají nesrozumitelnými a původní účel zveřejňování se tak vytrácí. Na svém osobním blogu tedy budu pravidelně publikovat souhrnné reporty mé činnosti za poslední tři měsíce shromážděné z dalších pirátských systémů určených k vykazování aktivity a informování o ní.

Číst dále


GDPR mýtů zbavené

23. 01. 2018 Ondřej Profant

Koncem května nabývá své účinnosti nařízení GDPR. Toto nové nařízení Evropského Parlamentu a Rady s sebou přináší přísné regulace správců a zpracovatelů osobních údajů. I když společná evropská regulace v oblasti ochrany osobních údajů byla už nějakou dobu zapotřebí, není přechod na režim nového nařízení vůbec jednoduchý.

Číst dále


Digitální Česko, o kterém sní Andrej Babiš

07. 01. 2018 Ondřej Profant

V návrhu programového prohlášení vlády Andreje Babiše je kapitola, kterou vládní experti z velké části převzali z pirátského programu. Se samotným kopírováním a sdílením myšlenek nemám nejmenší problém. Silně ale pochybuji o tom, že vláda Andreje Babiše dostojí svým slibům. Z praxe na zastupitelstvu hlavního města Prahy totiž vím, že hnutí ANO velice ochotně něco slíbí, ale realizaci patřičných opatření je vždy na hony vzdálena od původních dohod.

Číst dále


Zpřístupněná data ve zdravotnictví by zachraňovala životy

12. 12. 2017 Eliška Applová, Ondřej Profant

Otevřená data zůstávají pro většinu občanů značně abstraktním pojmem. Přesto můžou mít výrazný přínos v oblasti zefektivňování veřejné správy a zlepšování jejího servisu pro občany. Následující článek připravila má spolupracovnice, která se věnuje problematice otevřených dat ve zdravotnictví. A jak se v článku dále dočtete, otevřená data mohou přispět i k záchraně lidských životů.

Číst dále


Co je DiEM a proč jej podporuji

02. 12. 2017 Ondřej Profant

O DiEM 25 (Democracy in Europe Movement 2025 – Demokracie v Evropě hnutí 2025) se v českých médiích příliš nepíše. A když už, tak převážně v negativních souvislostech jako třeba ve spojitosti s označováním tohoto hnutí za neomarxistické. Taková interpretace je značně zkratkovitá a nepřesná. Možná by se dokonce dalo ji označit za vyloženě nepravdivou, neboť DiEM je proevropským, demokratickým a liberálním hnutím. A to je důvod, proč s ním Piráti sympatizují.

Číst dále


Předpoklady úspěšné digitalizace státu

22. 11. 2017 Ondřej Profant

Každý by si přál moderní a digitalizovaný stát, přesto všechny dosavadní pokusy o digitalizaci byly velmi rozpačité či je dokonce možné je považovat vysloveně za ukázku špatného přístupu. V čem je tedy problém, když poptávka po digitalizaci existuje? Co vše je potřeba, aby se digitalizace povedla?

Číst dále


Důvody pro digitalizaci

22. 11. 2017 Ondřej Profant

Jedno z nejpodstatnějších témat, kterým se Piráti v prostředí české politiky věnují, je problematika digitalizace státu. Piráti o digitalizaci usilují především z toho důvodu, že náš stát je svým vývojem v digitálním pravěku. A přestože i politici z ostatních stran chápou potřebu přizpůsobit chod státního aparátu možnostem moderních technologií, o digitalizaci většinou jen hezky mluví.

Číst dále


Proč jsem se stal Pirátem?

24. 10. 2017 Ondřej Profant

V roce 2009 jsem se jako člen přípravného výboru podílel na založení Pirátské strany, protože jsem byl nespokojený s tehdejší politickou situací. Tuzemské politice dominoval konflikt mezi tehdy Topolánkovou ODS a Paroubkovou ČSSD, v České republice se naplno začaly projevovat dopady světové ekonomické krize a já si procházel značnou deziluzí o tom, co to znamená žít v takzvaně svobodné zemi.

Číst dále